Canlı bombaya özel hayat zırhı

Emniyet Genel Müdürlüğü, canlı bomba Diana Ramazova hakkındaki bilgileri “özel hayatın” gizliliği gerekçesiyle açıklamadı

Canlı bombaya özel hayat zırhı

SÖZCÜ/ANKARA

Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Sultanahmet'te bir polisin hayatına mal olan canlı bomba Diana Ramazova hakkındaki bilgileri “özel hayatın” gizliliği gerekçesiyle açıklamadı.

CHP Genel Başkanı Sezgin Tanrıkulu, bilgi edinme kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunarak canlı bomba Diana Ramazova hakkındaki iddiaları sordu. Tanrıkulu, Ramazovanın son 6 ay içerisinde Suriye'ye Kilis üzerinden iki defa giriş çıkış yaptığı, son 5 yıl içerisinde Türkiye'de de hangi illerde ne kadar süreyle kaldığı sorularının yanıtlanmasını istedi. Türkiye topraklarından Suriye'ye özel geçiş izni sağlandığı, Gaziantep'teki bir hastanede tedavi edildiği, kocası Ebu Edlbiyev'in İnterpol Kırmızı Bültenle arandığı iddialarını da soran Tanrıkulu, “Aranmalarına rağmen Türkiye'ye giriş yaptıkları sırada gözaltına alınmamalarının sebebi nedir” diye sordu.

Sultanahmet bombacısının sırları WhatsApp'tan çözüldüSultanahmet bombacısının sırları WhatsApp'tan çözüldü

Emniyet Genel Müdürlüğü ise verdiği yanıtta, “Anayasa'nın Özel Hayatın Gizliği başlıklı 20. maddesi, Türk Ceza Kanunu ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununda kişisel bilgilerin gizliliğinin korunması hususu hüküm altına alınmıştır. Ayrıca “Kişisel Bilgilerin Gizliliği Avrupa Sözleşmesi” ülkemiz tarafından imzalanmıştır. Buna göre kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, nitelikli haller, verileri yok etmeme, şikâyet başlıkları altında TCK kapsamında cezai yaptırıma bağlanmıştır. Talep ettiğiniz veriler kişisel bilgiler arasına girmekte olup kişilerin rızası dışında üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır” denildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...