Sözcü Plus Giriş

Deniz AYHAN/ANKARA

Milyonlarca öğrenciden sorumlu olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, cebinde çakı taşıyor. Bakan bir bürokratın dikişle kapalı olan cebini, üzerinde taşıdığı çakıyı çıkararak açtı. Çakı taşımayı da ‘'Milli Eğitim daima hazır'' diyerek savundu.

Bakan Avcı, dün Eskişehir'de katıldığı bir toplantıda kendisine plaket verenlerin ceket ceplerine birer dolma kalem koydu. Avcı, Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Yanar'ın cebine de kalem koymak istedi. Ancak, cebin dikişle kapalı olduğunu görünce kendi cebinden çıkardığı çakı ile Yanar'ın kapalı olan cebini açtı. Bir gazetecinin, “Çakınız da cebinizde hazır” demesi üzerine Avcı, “Milli Eğitim daima hazır” yanıtını verdi.

ERDOĞAN DA ÇAKI TAŞIYOR

2008 Yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da cebinde çakı taşıdığı ortaya çıkmıştı. Malatya'da AKP Gençlik Kolları Kongresi’ne katılan Erdoğan, kendisine hediye edilen halının ipini cebindeki çakıyla kesmişti.

Erdoğan'ın cebinden çakı çıkarması tartışma konusu olurken, Erdoğan'ın yakın çevresi “Başbakan, sünnet olduğu için cebinde sürekli çakı taşır. İslamiyet’te çakı taşıma sünnettir. Peygamberimiz de yaşadığı dönemde kılıç ya da bıçak taşırdı. Şimdi yasalar kılıç ya da bıçak taşımaya izin vermediği için sünnete uygun davranmak isteyenler çakı bulunduruyor” diye yorumlamıştı.

GENÇ: BAŞBAKANLARI ÇAKI TAŞIYOR

CHP Tunceli eski Milletvekili Kamer Genç de 2008 yılında TBMM'de yaşanan bir kavgada AKP'li milletvekillerinin kendisini linç etmek istediğini belirtyerek, Erdoğan'ın çakı taşımasına gönderme yapmıştı. Genç, “Beni öldürecekleri şüphesine de kapıldım. Çünkü Tayyip Erdoğan da cebinde bıçak taşıyor. Bunların da cebinde de bıçak vardır. Başbakanlık makamında oturan kişi cebinde bıçak taşıyorsa milletvekilleri de taşıyordur'' demişti.

Yayınlanma Tarihi:13:12,