CHP, AKP ile koalisyon için anket yaptırdı!

CHP koalisyon arayışlarını şekillendirmek için anket yaptırdı. Anketten çıkan sonuca göre CHP seçmeni AKP ile koalisyona sıcak bakmıyor..

CHP, AKP ile koalisyon için anket yaptırdı!

CHP, koalisyon tartışmalarını ve seçmenin beklentilerini araştırdı. Ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. CHP'nin koalisyon tartışmalarıyla ilgili genel eğilimleri ölçmek ve tabanın görüşlerini almak için yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre seçmenin en çok istediği 5 koalisyon formülünden 3’ü “CHP'nin yer aldığı”, 4'ü ise “AKP’nin bulunmadığı” formüllerden oluştu. AKP-MHP seçeneği ilk sırada yer alırken AKP-CHP formülü sekizinci oldu.

Cumhuriyet’ten Fırat Kozok’un ulaştığı araştırmaya göre CHP seçmeninin partisinin yer alacağı olası koalisyondan beklediği “olmazsa olmaz” öncelikse “yolsuzlukların araştırılması.” CHP tarafından LRC Danışmanlık AŞ'ye yaptırılan çalışmalardan ilki için veriler 13 Haziran 2015'te İstanbul'un 6 ilçesinde 660 kişiyle yüz yüze görüşülerek elde edildi.

Araştırmadan çıkan bazı sonuçlar şöyle:

Erken seçim ekonomiyi bozar: Katılımcıların büyük çoğunluğunun erken seçimin ülkenin ekonomik dengesini kötü etkileyeceği yönünde ciddi kaygı taşıdığı belirlendi.

“Erken seçim ekonomiyi olumlu etkiler” diyenlerin oranı yalnızca yüzde 22.3'te kaldı. Katılımcıların yarısından fazlasının (yüzde 52) erken seçimin dolar kurunda sıçrama yaratacağı tahmini ekonomiye dönük kaygının bir diğer göstergesi oldu.

İlk tercih AKP-MHP: En çok istenilen koalisyonlar yüzde 25.5 AKP-MHP, yüzde 19.1 CHP-MHP, yüzde 17.4 CHP-MHP-HDP, yüzde 14.6 CHP-HDP, yüzde 11.2 AKP'siz her formül, yüzde 10.8 AKP azınlık hükümeti, yüzde 10 CHP azınlık hükümeti, yüzde 8.3 AKP-CHP, yüzde 7.4 AKP-HDP, yüzde 4.9 ile AKP-CHP-MHP.

Kadınların tercihi AKP'siz formül: AKP-MHP koalisyona kadınların desteği yüzde 20.34, AKP-HDP'ye 5.17 iken, CHP-HDP'ye destek yüzde 16.21'e, CHP-MHP-HDP'ye destek 16.90'a, CHP-MHP'ye destekse 22.76'ya çıkıyor. Yüzde 16.55'i “AKP'siz her formül” diyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...