Reklamsız Sözcü

CHP’de Genel Merkez kaybetti

Kurultay öncesinde olaylı geçen il kongrelerinde, CHP genel merkezi yönetimi kaybetti.

android-time 14:26
CHP’de Genel Merkez kaybetti
Kurultay öncesinde olaylı geçen il kongrelerinde, CHP genel merkezi yönetimi kaybetti.

BAŞAK KAYA/ANKARA

İl kongrelerindeki adaylar için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hiçbir ismi doğrudan işaret etmedi ancak Genel Başkan Yardımcılarının işaret ettiği isimler kaybetti.

Foto: SÖZCÜ – İl kongrelerinde, CHP genel merkezi yönetimi kaybetti.

Türkiye’nin 5 büyük kentinden sadece Ankara’da genel merkezin tam desteğini alan aday kazanırken, İstanbul’da, İzmir’de, Adana’da ve Bursa genel merkez yöneticilerince desteklenen isimler kaybetti. İstanbul’da Cemal Canpolat, İzmir’de Alaattin Yüksel, Adana’da Ayhan Barut ve Bursa’da Şadi Özdemir kentlerindeki kongreleri bazı belediye başkanlarının desteğiyle kazandı.

İstanbul’da il başkanı seçilen Cemal Canpolat’ın rakibi Gökan Zeybek’i hem genel merkezin etkili isimleri hem de Kılıçdaroğlu’nun en ciddi rakibi Muharrem İnce’nin desteklemesi de dikkati çekti. İnce’yi destekleyen il başkan adaylarının Trabzon, Yalova ve Isparta’da seçimi kazandılar. Ortaya çıkan tablo nedeniyle 16-17 Ocak’ta yapılacak Kurultay’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesine engel oluşturmuyor ancak Genel Başkan Yardımcılarının Parti Meclisi'ne seçilmesinde zorluk yaşayabilecekleri belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’na destek vermeyecek il başkanı sayısının 6 ya da 7’yi geçmeyeceği kaydediliyor.

Kılıçdaroğlu'nun hiçbir ismi işaret etmemesine karşın ortaya çıkan “kavga ve tartışma” görüntüleri partide rahatsızlık yarattı. Kavgaya karışan isimlerin disipline sevk edilmesi gündeme gelecek. Kulislerde Trabzon, Yalova ve Isparta’da genel başkan adayı İnce’nin desteklediği isimlerin seçim kazandığı konuşuluyor. İnce’ye yakın bazı isimlerin İstanbul’da Zeybek’in kurultay delegesi listesinde yer alması dikkati çekti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more