Sözcü Plus Giriş

CHP’den yurt dışı oylara gözaltı

Partiler, toplam 2 milyon 850 bin seçmenin bulunduğu yurt dışındaki oylar için kıyasıya rekabete girdi.

Güncellenme: 14:27, 11/05/2015
CHP’den yurt dışı oylara gözaltı

Başak KAYA / ANKARA

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 18 olan katılım oranının, bu yıl gurbetçilerin tatili öncesine rastlaması nedeniyle artması bekleniyor.

Yurtdışında toplam 3 bin 664 sandıkta kullanılacak oylar Avrupa'dan 3 uçakla Türkiye'ye getirilecek. Oylar seçim günü Türkiye'deki sandıklarla eş zamanlı olarak açılacak. 1122 çuvalda toplanacak oyların Ankara ATO Kongre Merkezi'nde saklanması planlanıyor. CHP, oy verme, saklama ve uçak yolculukları için ayrı ekipler görevlendirdi. Toplam 1122 kişi yurtdışı oyların Ankara'daki sayımında çalışacak.

CHP'nin yurtdışı örgütlenmelerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, yurtdışı kampanyalarını SÖZCÜ'ye anlattı ve ‘'20 ülkede örgütlendik. Almanya'da 9 ayrı birlik ve bunlara bağlı temsilcilikler var. Sandık örgütlenmesinde yakaladığımız oran yüzde 95'' dedi.

ÖLÇÜ DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışı temsilciliklerde 232 bin 975 oy kullanıldığını, bunun toplam seçmenin yüzde 8'ine karşılık geldiğini, gümrüklerde kullanılan 293 bin 340 oyun da yüzde 10'luk bir oranı karşıladığını anımsatan Bingöl, “Dolayısıyla yurtdışı seçmenin yüzde 18'i oy kullanmıştı” dedi ve şunları söyledi:

“Bu seçim farklı, tatil dönüşü söz konusu değil. Okullar kapanmadığı için tatil planları Haziran sonrasına yapıldı. Yoğun katılım olacak. Ama Avrupa seçimlerinde katılım 45-60 oranında kalıyor. Bu nedenle Türkiye'deki katılım oranlarını beklemek gerçekçi olmaz. Biz bu seçimler için Türkiye'de olduğu gibi yurtdışında da çok etkin bir çalışma uyguladık ve sonuçlarının da iyi olacağını düşünüyoruz.”

Yayınlanma Tarihi:12:27,