Reklamsız Sözcü

CHP`li Böke: Sur`daki çatışmalı sürecin aşılması gerekiyor (3)

CHP`li Böke: Sur`daki çatışmalı sürecin aşılması gerekiyor (3)

android-time 17:08
CHP`li Böke: Sur`daki çatışmalı sürecin aşılması gerekiyor (3)
CHP`li Böke: Sur`daki çatışmalı sürecin aşılması gerekiyor (3)

SURİÇİ`NDE ESNAF VE VATANDAŞLARLA GÖRÜŞTÜLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve yanındaki milletvekilleri, muhtarlarla basına kapalı yaptıkları görüşmenin ardından sokağa çıkma yasağının uygulandığı Sur İlçesi`ne gitti. Polis eskortu ve korumalarla birlikte Sur`a giriş yapılan polis barikatlarının önüne gelen Böke ve yanındakiler, ilçe merkezine girmemeleri şartıyla girişlerine izin verildi. CHP heyeti adına polis birakatını beraberindeki milletvekilleriyle geçen Böke, barikatın hemen çıkışında bekleyen kadınlarla konuşmaya başladı.

Sur İlçesi`nde yaşadıklarını belirten kadınlardan biri, mevsimlik işçi olduğunu 8 çocuğuyla birlikte gittikleri batı illerinde fındık toplama işinden kazandıkları 700 dolar ile 100 lira parasının halen Sur İlçesi`ndeki evde kaldığını, bu parayı alamadığını belirterek şöyle dedi:

`Bizi ya öldürsünler, ya da bizi evimize götürsünler. 22 gündür çatışmanın içindeyiz. Biz evimizden çıkmadık. İki gündür bizi çıkardılar. Bir de 700 dolarımız vardır, 100 lira da para vardır. Benim kimliğim, benim her şeyim çantada bıraktım. Polis geldi bizi çıkardı. Biz tek başımıza çıkmadık. Polis benim yanıma geldi dedi ki, `sizi çıkaracağız.` Biz de dedik al anahtar da sizin olsun. Biz geldik, sosyal yardımlaşmanın yanına. Polisler gitsin benim o emanetimi çıkarsın. 8 tane çocuğum var biz otelde kalıyoruz. Bu rezillik nedir? İçerdeki emanetimi alıp geleceğim, hiç bir şey istemiyorum. O 700 dolar, fındık toplamada kazandığımız paradır. Biz nereye gideceğiz 8 kişi otelde kalıyoruz.`

CHP`li Böke, il yöneticilerinin yardımcı olmasını isterken, bir polis yetkilisi, kadını yanına çağırarak yardımcı olacaklarını söyledi.

BÖKE, KONUŞURKEN SUR İLÇESİ`NDEN SİLAH SESLERİ DUYULDU

CHP`li Böke ve yanındakiler daha sonra Dağkapı Meydanı`na dönerek burada basına açıklama yaptı. Böke`nin burada yaptığı konuşma sırasında Sur İlçesi`nden silah sesleri duyuldu. Silah seslerine rağmen Böke konuşmasına devam ederek, Sur İlçesi`ne girip, Tahir Elçi`nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare`nin altında açıklama yapmak istediklerini ancak güvenliğin buna izin vermediğini söyledi. Böke, şöyle konuştu:

`Cumhuriyet Halk Partisi olarak burada yaşanan çok temel insan hakları sorunlarıyla, hem kadın duyarlılığıyla, hem de insan duyarlılığıyla bir araya geldik. Bizler bu sabah Diyarbakır`da yaşanan en temel yaşam hakkı mücadelesi ile ilgili sorunları bizzat yaşayan vatandaşlarımızla görüşmek için buradayız. Şu an en temel ihtiyaç olan gıdaya, sağlığa, eğitime erişme sorunu yaşayan vatandaşlarımızı dinlemeye geldik. Biz kalbimizi, kulağımızı, aklımızı açtık. 6 kadın milletvekili, kadın duyarlılığıyla arkasında kocaman yüreğiyle Cumhuriyet Halk Partisi ile burayı dinlemeye, ama en önemlisi bugüne merhem olurken, kalıcı bir çözüme adım atılması için de öncü olmaya geldik. Biz bugün istedik ki, Sur`a girelim (Silah sesleri) esnafımızla, emeğinin karşılığını alamayan esnafımızla, yaşamanı idame etmekte zorlanan vatandaşlarımızla bir araya gelmek istedik. Ama bir adım öteye geçip, 2 esnafımızla görüşmek dışında güvenlik izin vermedi. Bizim gönlümüzden geçen Türkiye`ye insanlık köprüsü kurmaya adanmış olan Tahir Elçi ile ve Tahir Elçi`nin temsil ettiği o köprü ile 4 ayaklı minarenin altında anmak ve size ordan seslenmekti, oraya da gidemedik. Burda Türkiye hayatını, kültürünü, tarihini kaybediyor. Biz bu haykırışa ses olmaya geldik. Ama en önemlisi bir umut olduğunu, 3`üncü bir yol olduğunu ve bu yolun da Cumhuriyet Halk Partisi`nin önerdiği gibi mecliste siyasetle, bütün partilerin bir araya geldiği, sivil toplumun kucakladığı ve barışı, artık toplumsallaştırdığı bir süreci başlatması için haykırmaya geldik. Haykırışımız sürecek bu iş bitene kadar. Ve artık huzuru haykırana kadar biz, burada olmaya devam edeceğiz. Ve hep birlikte çözümü meclise götürmek için de, her gün, her gece çalışmaya devam edeceğiz.`

`CAN KAYIPLARININ SONA ERMESİ İÇİN HER ŞEYE HAZIRIZ`

Konuşmanın sonunda orada bulunan bir kişinin, `Sivil infazlar hakkında ne düşünüyorsunuz?` sorusu üzerine Böke, `Biz CHP olarak hendek terörü ile sivil ayırımı gözetmeden ortaya çıkan terörün karşısındayız. Canlarımızı kaybediyoruz; gençlerimizi, askerimizi, polisimizi, hepsi canlarımız. Biz bu can kayıplarının sona ermesi gerektiğini söylüyoruz. Bunun için atılması gereken adımların siyasette olduğunu mutlaka söylüyoruz. Ama siyasetteki adımlara bir anlam biçilmesi için önce terörün bitirilmesi gerekiyor. Çözümün kalıcı olması için, toplumsal barış inşaası için bunun siyasetten çözülmesi gerekiyor. Biz aynı çözümü üretmek için yoldaş olmaya devam ediyoruz. Canı tehdit altında olan tüm vatandaşlarımızın, siviller, askerler, polisler hepsinin kaybının bitmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapmak için hazırız. Zaten onun için buradayız` karşılığını verdi.

`SURLAR`I AŞARAK BİLGİ ALMAK ZORUNDA KALIYORUZ`

Basının sivil ölümleri neden `terörist` olarak yazdığı yönündeki bir başka soruya Böke, `Gerçeği bizzat kendi gözlerimizle görmek, sorunları yaşayanlardan dinlemek için geldik. Bize düşen vazife; sorunu yaşayan vatandaşlarla bir araya gelip, ne olduğunun tesbitini yapıp, mümkünse çözüm önerisiyle ortak bir akıl ortaya çıkarmaktı. Basının özgür olduğu bir Türkiye, gerçeklerin ortaya çıkması için gereklidir derken, bu sorulara yer olamaycak bir Türkiye istiyoruz. Basının özgür olmadığı bir Türkiye`de biz ancak Surlar`ı aşarak bilgi almak zorunda kalıyoruz` diye yanıtladı.

VATANDAŞTAN CHP`LİLERE, `DERSİM` TEPKİSİ

Böke, CHP İl Başkanı Mehmet Sayın, Başkan Yardımcısı Şerif Doğru, il yöneticileri ve milletvekilleriyle birlikte, Sur`da yaşarken olaylar nedeniyle 8 aileden 28 kişinin sığındığı CHP Sur İlçe Başkanı Mehmet Bayın`ın evine geçti. CHP`li kadınların binaya girdiğini gören ve adı öğrenilemeyen bir kişi, `Siz de buraları bombalatırıyorsunuz AKP olarak` bağırmasına karşılık CHP`li grup içerisindeki bir kadın da, `Biz AKP`li değiliz` dedi. Bunun üzerine aynı kişi, `Ama CHP de Dersim`i bombalattırdı. AKP`nin mirasçısısınız, siz de devam ettiriyorsunuz. Ayıptır ama. Bu memleketin halini görün. CHP şimdiye kadar nerdeydi, ne yapıyordu? 1938`de Dersim`i bombalamadınız mı? İsmet`in çocukları` diye bağırdı.

CHP`li kadınlar burada da esnaflarla görüştükten sonra CHP Sur İlçe Başkanı Mehmet Bayın`ın evine çıktı. Basına verilen görüntünün ardından, CHP heyeti ile mağdur kadınların görüşmesi basına kapalı devam etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke`nin de aralarında bulunduğu 6 kadın milletvekili, daha sonra sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşmelerine devam etti.

FOTOĞRAFLI

DHA-Politika – Türkiye-Diyarbakır – Mehmet TÜRK-Ahmet ÜNDİYARBAKIR, (DHA)-
2015-12-25 17:01:30

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more