Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

BAŞAK KAYA/ANKARA

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yaşanan bombalı katliam sonrası yeni saldırıların olabileceğine işaret etti ve ilginç bir uyarıda bulundu. Tekin iktidarı işaret ederek, “Kimse önündeki anketlere bakıp kan üzerinden oy devşirmeye kalkmasın, aklından bile geçirmesin” dedi.

CHP'li Tekin yaptığı açıklamada Ankara'da yaşanan bombalı katilamın sorumlusunun hem güvenlik hem de istihbarat zafiyeti açısından siyasi iktidarın olduğunu vurguladı. Tekin şunları söyledi:

Türkiye çok zor bir süreçten geçiyor. Barış iklimini yeniden sağlamalıyız. Bunu çocuklarımız için yapmalıyız. Kutuplaşmalar son bulmaz, katiller açığa çıkarılmaz, iktidar sorumluluk almaktan kaçarsa bunun faturası hepimiz için çok ağır olur.

En büyük endişem yeni kanlı olayların yaşanması yönünde. Toplumda bir korku var. Bu korkudan beslenen ve yeni oyunlar oynamaya kalkanlar olabilir. Bu panik havasında kimse önüne konan anketlere bakıp kan üzerinden oy devşirmeye kalkmasın, aklından bile geçirmesin. Gözü dönmüş iktidar endişesi provokasyona, tuzaklara açık gözüküyor. Uyarıyorum. Kimse kendisini hedefe oturtup, düzmece planlarla koltuğunu korumaya kalkmasın. Bu yalanı kimse yutmaz. Bu halkı kandıramazsınız. Artık mağdur edebiyatı siyasetin mezesi olamaz. Asıl mağdur halktır. Paranoyaklaşan zihniyetin kendini yok etmesi ise kaçınılmazdır.
Türkiye'nin bu saatten sonra oy çokluğu ile yönetilmesi de imkansızdır. Türkiye'yi yönetecek olan demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerdir, barıştır. Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısını yaşadık. Bunun üzeri görüntüleri silerek, yayın yasağı getirerek, yeni oyunlar kurarak örtülemez. Kanlı saldırı hepimizin hafızalarına kazındı. Sorumluların ve Türkiye'yi bu hale sokanların, Ortadoğu bataklığı kapımıza kadar getirenlerin kim olduğunu biliyoruz. Sorumluların artık uyanması gerekiyor.