CHP’nin koalisyon endişesi: AKP ve MHP anlaşırsa!

CHP’de, AKP ile MHP’nin koalisyon kurma ihtimali endişe yarattı.

CHP’nin koalisyon endişesi: AKP ve MHP anlaşırsa!

BAŞAK KAYA/ANKARA
CHP, B planı olarak, bu ortaklık kurulmadan MHP'ye kamuoyu baskısı oluşturmak için açık çağrı yapmayı düşünüyor. Bu çağrının içeriğinde üç muhalefet partisinin ortak seçim vaatlerinin olacağı belirtildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise AKP ile koalisyon fikrine kapalı olduğu vurgulanıyor.

Arınç'tan AKP'yi karıştıracak açıklama

Arınç'tan AKP'yi karıştıracak açıklama

 

CHP, 15 Haziran'da kurultaydan sonraki en yüksek karar organı olan Parti Meclisi'ni toplamaya hazırlanıyor. Parti Meclisi'nde seçim sonuçları değerlendirilecek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yetki isteyecek. Toplantıda AKP-CHP, CHP-MHP ile AKP ve MHP koalisyon senaryoları masaya yatırılacak ve gösterilecek tutumun ana hatları ortaya çıkacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kırmızı çizgileri ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kırmızı çizgileri ne?

 

Kılıçdaroğlu'nun kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda geçmiş sol parti koalisyon deneyimlerini hatırlatarak, “Bizim yürüttüğümüz politika, seçim vaatlerimiz ortada. Yoksullukla, yolsuzlukla, hukuksuzlukla mücadele edeceğimizi söyledik. Bunun arkasında durmalıyız” yönünde görüş belirttiği kaydedildi.

MHP'den Ahmet Davutoğlu'na davet

MHP’den Ahmet Davutoğlu’na davet

 

CHP'deki ağırlıklı görüş, normalleşme ya da restorasyon paketi adı altında bir çalışma yapılması ve bu paketin içinde üç muhalefet partisinin ortak seçim vaatleri arasında yer alması planlanıyor. Ancak bu paketin ne zaman açıklanması gerektiği konusunda bir karar alınmadı. Konu PM toplantısında gündeme getirilecek. Paketin içinde ise emekli maaşları ve asgari ücret, hukukun üstünlüğü ilkesinin tesisi ve demokrasi için atılması gereken adımların ağırlıkta olacağı belirtiliyor.

CHP'li Güneş'ten kurultay çağrısı

CHP’li Güneş’ten kurultay çağrısı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...