Sözcü Plus Giriş

Çocuğa 300, buzağıya 375 lira yardım!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı evlenene ve çocuk yapana devlet yardımına ilişkin yasa teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda ele alındı.

Güncellenme: 00:11, 19/03/2015
Çocuğa 300, buzağıya 375 lira yardım!

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA
Komisyon, doğum yardımına ilişkin maddeyi de kabul etti. Buna göre ilk çocuk için 300, ikinci çocuk 400 ve 3 ve sonraki çocuklar için 600 lira yardım yapılacak.

CHP Milletvekili İzzet Çetin, “Yani devlet buzağıya 375 lira çocuğa 300 lira yardım yapıyor. Bu büyük bir ayıptır” dedi. Devlet, Hayvansal Destekleme uygulaması gereği, doğan her buzağı için hayvan sahibine 375 lira yardım yapıyor.

ÇEYİZ YARDIMI

Benimsenen maddeye göre, ilk defa evlenecek olan gençlerin 5 bin liralık evlilik yardımını alabilmeleri için en az 3 yıl beklemeleri ve 33 bin liraya varan tutarlarda tasarrufta bulunmaları gerekiyor.

Hazine yetkililerinin Komisyon'da verdiği bilgiye göre, yeni evlenenlerin Davutoğlu'nun açıkladığı çeyiz yardımını evlendikleri anda almaları mümkün değil. Gençler önce bankada hesap açıp en az 3 yıl bekleyecek. 3 yılın sonunda 33 bin lira biriktiren damat ya da gelin 5 bin lira çeyiz parası alacak.

Bu süre içerisinde 26 bin 400 lira biriktirenler 4 bin lira, 19 bin 800 lira biriktirenler 3 bin lira, 13 bin 200 lira biriktirenler 2 bin lira ve 6 bin 600 lira biriktirenler de bin lira çeyiz parası alacak.

GELİN AYRI DAMAT AYRI

Çeyiz yardımı, birey hesabına göre verilecek. Bu nedenle yeni evlenen çiftlerden her biri çeyiz yardımını ayrı ayrı alabilecek. Örneğin 3 yıl  içerisinde çeyiz hesabında gelin 33 bin lira, damat da 33 bin lira biriktirmişse yeni evlenen bu çift toplam 10 bin lira çeyiz yardımına hak kazanacak.

5 yıla kadar biriken hesaplarda çeyiz oranı yüzde 15,15 düzeyinde kalırken 5 yılı geçen hesaplara yüzde 20 uygulanacak. Ancak bir kişinin alabileceği çeyiz yardımı 5 bin lirayı aşamayacak. Çeyiz yardımının üst limiti her yıl arttırılacak.

ÇEYİZLE 3 KİŞİ MEMUR OLACAK

Çeyiz yardımı 3 kişiye de memur olma yolunu da açtı. Tasarıya eklenen bir önergeyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na çeyiz yardımını takip edebilmesi için 3 yeni memur kadrosu verildi. Türkiye'de yılda yaklaşık 800 bin kişinin evlendiğine işaret eden yetkililer, herkesin sistemden yararlanması halinde 4 milyar lira hazine desteği aktarılacağını söyledi.

KONUTTA DA 3 YIL ŞARTI

Düzenlemeye eklenen yeni önergeyle konut yardımında da 3 yıl şartı getirildi. Buna göre ilk kez konut sahibi olacaklar, en az 3 yıllık konut hesabı açmaları halinde en fazla 15 bin liraya kadar yardım alabilecekler. Yılda yaklaşık 116 bin kişinin ilk kez konut sahibi olduğunu bildiren yetkililer bu yolla yılda 1,7 milyar lira konut yardımı yapılabileceğini söylediler.

Yayınlanma Tarihi:18:29,