Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında soruları yanıtladı

Erdoğan'dan çözüm süreci itirafı: "Çözüm süreci içerisinde valilerimize 'operasyon yapmayın' talimatı verdik"

22:12 -
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında soruları yanıtladı

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

“Sancılı bir dönem yaşıyoruz. Demokratik açılım projesi olarak yaptıklarımız ile Çözüm Süreci istedik. Bunu ileri safhalara götürelim istedik. 78 milyon vatandaşımız kardeşlik içinde, bir olması için yaptık. Bunun adımlarını attık. Batı’da ne varsa, Doğu’da ve Güneydoğu’da o olacak demiştik. Hep bunu konuştuk. Eğitim, sağlık, adalet noktasında güçlü adımlar attık. Biz adım attıkça birileri rahatsız olmaya başladı.”

“Biz adım attıkça birileri rahatsız olmaya başladı. Neden Terör örgütü kendisini temsil edecek birilerini arıyordu? Bizim de yerimiz olsun dediler önce bağımsız girdiler, ardından parlamentoya girdiler. Peki sonra bu hal nedir? Şu anda ülkemizin değişik yerlerinde yapılan bu terör eylemleri milleti rahatsız ediyor. Bunun için de tedbirler aldık. Çözüm süreci içerisinde Vali’lerimiz verdiğimiz talimat doğrultusunda şu andaki gibi operasyonlara girmiyordu. Belki kendilerine çeki düzen verirler diye. Bunun ardında bir hazırlık safhasına girdiler. Kandil’deki terör örgütü bakın nasıl mesajlar veriyorlar şimdi. Bunları açık açık görüyoruz ve milletimize diyorum ki; bunların farkına varmalıyız. Bunlar lafa geldiği zaman saz lafa geldiği zaman caz.”

‘ZIRHLI ARAÇLAR OLMASIAN RAĞMEN ASKERLERİMİZ ŞEHİT EDİLDİ’

“Cizre bunun en açık örneği oldu. Özellikle paralel medya ve biz amiraliz diyen medyaya soruyorum ey medya ey sermaye ben objektif düşünen milletime de sesleniyorum. Bu açılana kanallar neyle açılıyor. Belediyenin iş makinaları ile bedeli nereden ödeniyor? Belediyeden. Bu kanallar neden açılıyor? Güvenlik güçleri giremesin diye. Bunca bombalar yerleştirildi zırhlı araçlar olamasına rağmen onlarca askerimiz şehit edildi. Bu hazırlıklar neden yapılıyor? ”

‘O SAATLERDE SOKAĞA ÇIKILMAZ, ÇIKAN OLURSA TERÖRİSTTİR’

“Bütün bu hazırlıklar kime karşı, niçin yapılıyor? Bir tarafta halkının güvenliğini sağlamaya çalışan polisimiz, askerimiz var öbür tarafta tam aksine polise, askere maalesef kalleşçe, adice, alçakça farklı yerlerden bomba, mayınlarla ateş edenler var. Yakılan camilerimiz, okullarımız… Tüm bunlar ortada. Tüm bunlar Cizre’de yapılırken ne yapacaktık? Orada devlet atılması gereken adımları attı. Kaymakam , Valinin yetkisi var. Sokağa çıkma yasağını ilan etmesi. Belli saatler arasında sokağa çıkılamaz. Sokağa çıkan olursa, teröristtir. O operasyonun rahatlıkla yapılması lazım. orada vatandaşım huzur istiyorsa bunu görmesi lazım. Cizre olayından sonra yine sokağa çıkma çağrısı yaptılar ancak aradıklarını bulamadılar. Havan topunu kullanan kim teröristler. ”

‘BUNLAR HAİNDİR, ALÇAKTIR, ADİDİR BUNLARA TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

“Benmim devletim bugüne kadar vatandaşın yanında yer almıştır. Ama bunlar haindir, alçaktır, adidir. Bunlara bu ülkede asla taviz vermeyeceğiz. Benim binbaşımı çapraz ateşe alarak eşinin yanında şehit etmişlerdir. Bunların hepsi olan olaylar. ”

‘YURT DIŞINA KAÇIYORLAR’

“Paralel terör örgütü ile ilgili bizim daha önce aldığımız bir karar var. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden legal ve illegal örgütlerin hakkında yapılacak tüm işlemlerin yolunu açmak. Hükümetimiz tüm bunların yasal düzenlemesini yaptı. Ve her alanda bunun takibi yapılıyor ve olumlu sonuçlar almaya da başladık.”

“Dikkat ederseniz hepsi yurt dışına kaçıyor. Herhangi bir suçunuz yoksa neden kaçıyorsunuz? Çünkü arkada nelerin olduğu kendileri tarafından biliniyor. Burada bizim yargımız polisimiz bu örgütlere karşı bu mücadeleyi sürdüyor.”

HÜKÜMET KURMA SÜRECİ

Elimde şu Anayasa var. Ben süreç içinde Anayasa ne dediyse onu yaptım. Ve Cunmhurbaşkanına en fazla oy alan siyasi partiye yetkilendirme veriyor.  Geçici seçim hükümeti ile 1 Kasım’a yürüyoruz. 12 yıllık başbakanlık haytımda çok şükür böyle bir sıkıntı yaşamadım.

AKP KONGRESİ’NDE YAŞANANLAR

Ben bu partinin kurucu genel başkanıyım. Bu gayreti ortaya koyan kişi şahsım. Dolayısıyla bir anne-baba evladını nasıl izlerse doğrusu bu ilk kongreyi öyle takip ettim. Öncesinde Davutoğlu geldi düşüncelerimi kanaatlerimi sordu, ben de paylaştım. bunu ben çok doğal görüyorum. Maalesef bir parti bu bir vesayettir diyor. Ne vesayeti ya?

TUĞRUL TÜRKEŞ BİR İRADE ORTAYA KOYDU

Türkeş hayatta olsaydı acaba Türkeş’in göz hareketlerine bakmadan böyle bir şey yapabilir miydi? Yapamazdı. Bu noktada herkes yerini konumunu gayet iyi tespit etmeli. Sayın Tuğrul Türkeş bir irade ortaya koydu. Milletin ona verdiği vekillik yetkisini Başbakan ona bu teklifi götürdüğünde o da kabul etti. Bu ülke hükümetsiz kalamaz diyerek kabul etti.

” TANKLARINI TOPLARINI ÇIKAR DEDİM AMA YAPMADI ”

Tunus krizi başlayınca benim de Esad’la bir görüşmem oldu. Bu sorun size de sıçrayabilir dedim. Bazı ekipler, heyetler gönderdim . Sayın Ahmet de gitti görüştü kendisiyle. Geri döndü sanırım bununla bu iş olmayacak dedi. 2011 yılıydı sanırım kendisini aradım. Dedim ki bu tanklarını toplarını çıkar ama yapmadı.

” İSTANBUL’DA 350 BİN SURİYELİ VAR”

Biz dedik ki bir açık kapı stratejisi uygulayalım. Biz batının yaptığını yapmayalım. Gelenleri alalım. Tabii Irak’tan da gelen oldu. Toplamda gelenlerin sayısı 2 milyonu aştı. Geliyorlar kamplarımızı geziyorlar, beğeniyorlar. Bizim bu zamana kadar yaptığımız yatırım 6.5 milyar dolar. Biz şu an Irak’tan Suriye’den gelenleri misafir etmeye devam ediyoruz. İstanbul gibi bir şehirde 350 bin Suriyeli var. Burada şu an 350 bin Suriyeli olması sosyolojik olarak bir dengesizlik meydana getiriyor. Sınır bölgesindeki vatandaşlarımız sığınmacıları bir Ensar anlayışı ile karşıladı. Sayın Merkel’le konuştum. 800 bin mülteci alınacağını söylediler. Suriye’de Esad kendi ideolojilerinin kullanmak isteyenlerin üssü haline geliyor. Türkiye olarak ben rahatsızım. Suriye’den İran ve Rusya rahatsız olamaz. Ama ben rahatsızım.

” PLANLAMASINI YAPTIK”

Atılmış atılacak adımlar Cerablus- Azez arası planlanıyor. Mesela biz ister istemez buradaki geçişlerinde engellenmesi için bir adım atmanın planlamasını yaptık. Bu geçişler sırasında başka sorunlar da meydana gelebiliyor.

HAVA OPERASYONLARI BEKLENTİYİ KARŞILAYABİLDİ Mİ?

Bunu söylemiz için erken. Bu işin akışına göre değişecektir.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ

En önemlisi Cumhurbaşkanlığı külliyesi burada 5 milyon cilt kitap olacak. halka 24 saat açık olacak.

NOKTA DERGİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Ona ait neyi söyleyeyim ki? Ona ait kanunlarımız ne derse onu söylüyorum. Bunun adı basın özgürlüğü olamaz ben hayatımda selfie yapmış değilim. Bazı insanlar bunu yapabilir, ben yapmıyorum. Ben bir şehit tabutuna sırtına dönebilecek kadar şerefsiz değilim. Onlar bunu yapabilecek kadar şerefsizdir, alçaktır. Avukatlara gereken talimatı verdim.  Şehidin bizim dünyamızdaki anlamı bu değildir. Ama onlar için anlamı böyleyse kendi fotoğraflarını koyarak veya peşinden gittikleri zatın fotoğrafını koyarak yapsınlar. Bunların bedelini ödeyecekler.

G20 ZİRVESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Bu Cumhurbaşkanı olarak ilk katılacağım ve idare edeceğim G20 zirvesi olacak. Bizim çalışma yemeklerimiz oluyor. Bu yemeklerde terörle mücadele sorunu masaya yatırılacak. Ama son gelişmelere göre bizim Mescid-i Aksa sorununu da masaya yatırmamız gerekiyor. G20'de sendikalar, kadınlar ve gençlikle ilgili bir bölüm var. Bu bizim ülkemizde ilk defa yapılıyor. Dünyada gençlikle ilgili bir G20 zirvesi olmadı. Zirveler Türkiye’nin konumunu ortaya koyuyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 07:12 17.09.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more