Sözcü Plus Giriş

Ahmet Davutoğlu Balıkesir’de konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Balıkesir'deki mitingde "AKP'nin üçüncü Kuvay-ı Milliye hareketi olduğunu" iddia etti.

Güncellenme: 21:38, 16/05/2015
Ahmet Davutoğlu Balıkesir’de konuştu

Davutoğlu, partisinin Balıkesir Kuvayımilliye Meydanı’nda düzenlenen mitingindeki konuşmasına, Kuvay-ı Milliye kenti Balıkesir’i, 19 Mayıs 1919’da Alaca Mescit’te toplanan 41 Balıkesirliyi, bu toprakların istiklal ve manevi öncülerini, kahramanlık sembolü Seyit Onbaşı’yı selamlayarak başladı.
İzmir işgal edildiğinde, 15-16 Mayıs 1919’da Kuvayımilliye ateşini ortaya koyan ve o ateşi ışık gibi yayan Mutasarrıf Hilmi Efendi ve arkadaşlarını da selamlayan Davutoğlu, bir hoca olarak, 1916-1917’de mezun veremeyen Balıkesir Sultanisinin Çanakkale şehitlerini de selamladığını söyledi.

Milli birliğin sembolü olan Balıkesir’in, milli iradeyi haykırdığını dile getiren Davutoğlu, bu ilin ilçelerinin isimlerini tek tek saydı ve oralarda yaşayanlara da selamlarını iletti.

Davutoğlu, miting programları hazırlanırken, 16 Mayıs’ta, Kuvayımilliye Gününde Balıkesir’de olmak istediğini anlattı.

Meydandakilerin, “Gençlik burada, hocasının yanında” sloganları üzerine Davutoğlu, onlara bir nasihatte bulunacağını kaydetti.

Kılıçdaroğlu seçim kozunu 21 Mayıs'ta açıklayacak

Kılıçdaroğlu seçim kozunu 21 Mayıs'ta açıklayacak

“TÜRKİYE SON 100 YIL İÇERİSİNDE ÜÇ KUVAYIMİLLİYE HAREKETİ GÖRDÜ”

Davutoğlu, mitingin gerçekleştirildiği alanın da Kuvayımilliye hareketiyle anıldığını hatırlattı.

Bugünün de Kuvayımilliye Günü olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Şunu söyleyeyim; AK Parti, hareketini eğer bir kavramla anlatacaksa, o Kuvayımilliye’dir, milli güçlerdir, milli birliktir, milli beraberliktir. Türkiye son 100 yıl içerisinde üç Kuvayımilliye hareketi gördü. Bir 16 Mayıs’ta bu aziz kentte başlayan Kuvayımilleyi hareketinin tüm öncülerini selamlıyorum, rahmet okuyorum Mutasarrıf Hilmi Efendi’ye, Müftü Abdullah Efendi’ye, Belediye Reisi Keçecizade Mehmet Efendi’ye. Hepsine Allah rahmet eylesin. Anadolu, İzmir’in işgal edilmesiyle ‘ne yapacağız’ diye düşünürken, Balıkesir’den bu yiğit Yörüklerin, Türkmenlerin bu yiğit diyarında bir ses yükseldi; ‘İşgal kabul edilemez. Kuvayımilliye şarttır.’ İşte Kuvayımilliye burada doğdu, İstiklal Harbi burada başladı, cumhuriyetimiz burada doğdu. O yola çıkan öncülerin emaneti kimin elinde?

Selçuklu’nun, Osmanlı’nın emanetini, mirasını gelecek asırlara götüreceğiz. Önümüzde çok hedef var. İnşallah 2023 var; cumhuriyetimizi temsil ediyor. 2053 var; Fatih’i, Osmanlı’yı temsil ediyor. 2071; Selçuklu’yu, Alparslan’ı temsil ediyor. İşte Balıkesir, Kuvayımilliye demek tarihi bir görmek demektir, Selçuklu, Osmanlı ve cumhuriyeti tek bir tarihi yürüyüş olarak görmektir. Bizim düşüncemizde Osmanlı, cumhuriyetten ayrılamaz, Selçuklu, Osmanlı’dan ama birileri var ki ‘Osmanlı’yı, Selçuklu’yu unutalım, cumhuriyeti koruyalım’ diyor. Birileri var ki onlar da ‘Osmanlı’ya referansta bulunalım, cumhuriyeti ihmal edelim.’ Biz diyoruz ki cumhuriyetimizi yüceltecek olan şey Kuvayımilliye ruhudur, cumhuriyetimiz bizim milli irademizi temsil ettikçe yükselecek ve yücelecek.”

'Onun ilk emri okudur; çal, hırsızlık yap değildir'

‘Onun ilk emri okudur; çal, hırsızlık yap değildir’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şöyle düşündü birileri ‘Dört yanlışı yan yana getirirsek, bir doğruyu götürür.’ Yani CHP, MHP, HDP, paralel, dört yanlış yan yana gelirse AK Parti doğrusunu götürür. Be ey gafiller, bu üniversite sınavı değil, bu seçim sınavı. Seçimde millet, bir doğruyla dört yanlışı götürür, dört yanlışı” dedi.

Davutoğlu, partisinin Balıkesir Kuvayımilliye Meydanı’nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, ikinci büyük Kuvayımilliye hareketinin Adnan Menderes ile 1950 yılında başladığını belirtti.

Menderes’in, Kuvayımilliye olarak bütün Anadolu’yu harmanladığını, demokrasiyi inşa edebilmek için yiğitçe, mertçe yola çıktığını ifade eden Davutoğlu, Menderes’in devlet ile milleti birbirine düşman kılan tek parti zihniyetine son verdiğini söyledi.

Davutoğlu, “Bu semalarda tekrar Ezan-ı Muhammediye’yi aslına döndürdü. Devletle milleti barıştırdı. Devletle millet barışınca Türkiye’de demokrasiyle birlikte yükseliş başladı. Bütün bu Ege, Balıkesir de dahil Adnan Menderes’e ve demokrasiye sahip çıktı” diye konuştu.

İkinci Kuvayımilliye hareketinin 27 Mayıs darbesiyle durdurulduğunu ifade eden Davutoğlu, “Eğer 27 Mayıs olmasaydı, ondan sonra gelen 12 Mart olmasaydı, 12 Eylül olmasaydı, 28 Şubat olmasaydı şu anda Türkiye’de tam bir gurur abidesi olarak kesintisiz demokrasi olurdu. Ama darbe vurdular. Şehit Başbakanımızı rahmetle anıyoruz. Özellikle bugün anıyoruz” dedi.

Konuşması sırasında, mitingde rahatsızlan bir vatandaşa sağlık ekiplerince müdahale edilmesini isteyen Davutoğlu, “Bu güneşte bizi bekleyip, rahatsızlık geçiren kardeşlerimizden de Allah razı olsun. Allah şifa versin” ifadelerini kullandı.

Mursi'nin oğlu konuştu!

Mursi’nin oğlu konuştu!

“ÜÇÜNCÜ KUVAYIMİLLİYE HAREKETİ AK PARTİ”

Mısır’da o darbeyi planlayan dış güçlerin, benzer bir darbeyi Türkiye’de de yapmak istediğini aktaran Davutoğlu, “İkinci Kuvayımilliye eğer Adnan Menderes ve Demokrat Parti hareketiyse, üçüncü Kuvayımilliye hareketi AK Parti hareketidir, AK Parti hareketi” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin, 2002’de iktidarı devraldıklarında kendi ayakları üzerinde duramadığını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

“IMF’den borç alarak, günlük hesaplar içinde yürütülebiliyordu. Her an banka faizleri yüzde 7 binlere çıkıyor, birçok banka batıyordu. Esnaflar yazar kasayı yerlere çarpıyordu. 28 Şubat zulmü vardı. Kuvayımilliye hareketi, demokrasiyi, Cumhuriyeti koruma hareketidir. Şimdi 28 Şubat’ın zulümlerine karşı demokrasiyi Türkiye’de yeniden kim inşa etti? Kızlarımızın üniversite kapılarında başörtüsü sebebiyle beklediği, insanların tek tek fişlendiği, inançları sebebiyle birçok insanın zulme uğradığı 28 Şubat’ı kim bitirdi? Kuvayımilliye eğer milletle devleti birleştirmekse, milli güçleri bir araya getirmekse bugün Türkiye’nin her yerinde örgütlenen, her yerinde milli iradeyi temsil eden yegane parti, hangi parti?”

Kuvayımilliye’nin, milli güçlerin birliği hareketi olduğunu anlatan Davutoğlu, “Bugün Türkiye’de Hakkari’den Edirne’ye, Erzurum’dan Balıkesir’e kadar her yerde miting yapan, her yerde bu ülkenin vatandaşlarıyla buluşan tek parti AK Parti’dir” diye konuştu.

‘Yandaş'ın 3 milyarlık vergisi silindi

‘Yandaş'ın 3 milyarlık vergisi silindi

 

“KARŞILARINDA KAYA GİBİ DURAN AK PARTİ VARDI”      

Balıkesir’de 40. mitingi gerçekleştirdiklerini bildiren Davutoğlu, “Balıkesir’de Kuvayımilliye Kongresi yapıyoruz. Bu meydan Kuvayımilliye Meydanı’dır. Burada tekrar Kuvayımilliye aşkını, ateşini bir meşale gibi yükselteceğiz. Milletime söz verdim, 81 vilayetimize de gideceğiz inşallah. Batıya gelip, Türkiye’nin birliğinden bahsedenler, milliyetçilikten bahsedenler görsünler. Bu bayrağı, al bayrağı ve AK bayrağı Türkiye’nin doğusunda, batısında, kuzeyinde dalgalandırmadan kimse ‘milli birlik’ diyemez, kimse ‘Kuvayımilliye’ diyemez. Biz bütün bir milleti, tek bir hedefe kilitledik. Yürüyoruz inşallah” ifadelerini kullandı.

Günlerdir bütün liderlere “Gelin hep beraber Türkiye’nin gelecek vizyonunu konuşalım” çağrısında bulunduklarını söyleyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Ama onlar bunları konuşmaktansa milletin gözü önünde yalanlar söylüyorlar. İftiralar ortaya atıyorlar. Birbirlerine paslaşarak AK Parti’yi durdurmaya çalışıyorlar. 2013’te Türkiye’de ekonomi Kuvayımilliye hareketi zirveye ulaşmışken, yani 14 Mayıs 2013’te IMF’ye borcumuzu ödedik. Dünyanın en büyük üçüncü havalimanını yapmak için yola çıktık. Dünyanın en gelişmiş projelerini devreye soktuk. Üçüncü köprü için proje aşamasından yapım aşamasına geçtik. Mayıs 2013’te bir baktık, Gezi provokasyonlarıyla ülkeyi şiddete, talana, kana bulamaya kalktılar ama başarılı olamadılar.”

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde Cemaat okuluna övgüler

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde Cemaat okuluna övgüler

Davutoğlu, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat’taki gibi başarılı olamadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çünkü karşılarında kaya gibi duran AK Parti ve onun Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı vardı. Dimdik durduk. Bizde başarılı olamadılar. Mısır’da Sisi ile darbe yaptılar. Aynı yolun yolcularıydılar. Türkiye’yi, Orta Doğu’yu tekrar diktaya, tekrar otoriter yönetimlere devredebilmek için, dolaylı olarak yönetebilmek için AK Parti’yi durdurmaya çalıştılar. Kuvayımilliye için yola çıkmış, o Alaca Mescit’teki 41 yiğidi durdurabildiler mi? Onlar Kuvayımilliye’yi İstiklal Savaşı ile taçlandırdılar mı? Peki o Balıkesirli 41 yiğidin yolcusu olan AK Parti’yi durdurabilir mi? Biz Kuvayımilliye demişiz, yola çıkmışız. Bize engel olabilirler mi?

Bakın neler yaptılar. 2002’de kurucu Genel Başkanımızı siyasi yasaklı yaptılar. Düşündüler ki ‘Başsız kalınca AK Parti sendeler’, engelleyebildiler mi bizi? 2004’te çıktılar ‘Genç subaylar rahatsız’ diye başlıklar attılar. Durdurabildiler mi? 27 Nisan 2007’de e-muhtıra verdiler. Bizi engelleyebildiler mi? Verdikleri e-muhtırayı aynen adreslerine iade ettik. 2008’de partimizi kapatmaya kalktılar. Durdurabildiler mi? Gezi ile milleti sokağa dökmeye çalıştılar. Tencere, tava çaldılar. Bir sesleri çıkabildi mi? Sonra, bütün bunlar başarısız olunca, paralel çeteyi devre soktular, 17-25 Aralık. Allah aşkına bir an bile bizi sendeletebildiler mi?”

“ONA HESAP SORMAK SİZİN HAKKINIZDIR”

Davutoğlu, “Vur vur inlesin, Pensilvanya dinlesin” sloganı üzerine, “Dinleyecekler, hepsi dinleyecek ve hesaplarını verecekler. KPSS’de milletin evlatlarının haklarını, hukuklarını yemelerinin hesabını verecekler” dedi.

Bütün bu planları, tuzakları bozarak bugüne geldiklerini anlatan Davutoğlu, şimdi 7 Haziran’a yürüdüklerini ifade etti.

“Baktılar ki bizi durduramadılar. Bir takım oyunlar içine girdiler” değerlendirmesinde bulunan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz bilirler, üniversite sınavında bir kural var değil mi, ‘Dört yanlış, bir doğruyu götürüyor.’ Şöyle düşündü birileri ‘Dört tane yanlışı yan yana getirirsek, bir tane doğruyu götürür.’ Yani CHP, MHP, HDP, paralel, dört yanlış yan yana gelirse AK Parti doğrusunu götürür. Be ey gafiller, bu üniversite sınavı değil. Bu seçim sınavı. Seçimde millet, bir doğruyla, dört yanlışı götürür, dört yanlışı. Bir doğru, hangi doğru? Kuvayımilliye doğrusu, AK Parti. Yani devlete, millete güç katan, milleti birleştiren Kuvayımilliye partisi AK Parti. Diğer dört yanlış hangisi? Milletin inancıyla kültürüyle savaş halindeki tek parti zihniyetinin devamı olan CHP. 2002’de kimse onlara ‘git’ demediği halde elindeki koltuğu, makamı bırakıp milletin verdiği emaneti terk edip giden, şimdi de milliyetçilik taslayan MHP. Miraç gecesiydi dün, Miracın ne demek olduğunu bilmeyip, Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için ne anlama geldiğini bilmeyen ve ‘Kudüs, Yahudilerin kutsal mekanıdır’ diyen Demirtaş ve HDP.”

'Demokrasiye sahip çıkacağız'

‘Demokrasiye sahip çıkacağız’

Vatandaşların yuhalaması üzerine Davutoğlu, “Ben genelde liderleri yuhalatmıyorum ama şunu da söyleyeyim, eğer birisi Mescid-i Aksa’nın Müslümanların kutsal mekanı olduğundan bihaberse, ona hesap sormak sizin hakkınızdır” diye konuştu.

Dördüncü yanlışın “paralel yapılanma” olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Bir bakıyorsunuz Diyarbakır’da HDP ile konuşuyor. Bir bakıyorsunuz Kılıçdaroğlu, CHP ile paslaşıyor, bir bakıyorsunuz onların çatı adayı üzerinden MHP etkili” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, alandakilere “Dörtlü çetenin Türkiye’nin kaderini değiştirmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir şekilde bu dörtlü çetenin tuzaklarına düşmeyeceğiz. Bu tuzakları bozmaya var mısınız?” diye seslendi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Niye Mısır’da büyükelçimiz yok biliniyor. Çünkü Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanını idama mahkum etmiş bir rejim var. Problemimiz Mısır halkıyla değilki Mısır devletiyle dahi değil. Problemimiz darbecilerle” dedi.

Davutoğlu, partisinin Balıkesir mitinginde vatandaşlara seslendi. Türkiye’nin, cumhuriyetin üzerinden 80 yıl geçmesine karşın 2002’de hala Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu silahları dışarıdan hibe olarak aldığını anlatan Davutoğlu, “Para ödeyecek, onların bedelini ödeyecek elimizde imkan yoktu. İnsansız hava aracını İsrail’den alıyorduk. Tankları başka ülkelerden hibe olarak alıyorduk. Başkalarının hibesiyle Kuvayımilliye olur mu? Başkalarına muhtaç olan bir ülke Kuvayımilliye ruhunu yaşatabilir mi” diye konuştu.

AK Parti hükümetleri kurulduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti devletinin kendi “Atak” helikopterini yapar hale geldiğini belirten Davutoğlu, Atak helikopterlerinin geçen hafta hizmete girdiğini ve ilk görevinde Bitlis-Muş arasında Başbakanlık helikopterine eşlik ettiğini söyledi.

Davutoğlu, “O kadar büyük gurur duydum ki aklıma Balıkesir’de toplanan Hilmi Efendi, Müftü Abdullah Efendi geldi. Dedim ki eğer onlar Türk semalarında Türk yapımı Atak helikopterlerini görseydi değil Yunan ordularına dünyaya meydan okurlardı” ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, vatandaşların “Dik dur eğilme, Balıkesir seninle” tezahüratlarına, “Hiç şüphemiz yok Balıkesir bizimle her zaman bizimle oldu, her zaman bizimle olacak” karşılığını verdi.

Gençlerin yoğun sevgi gösterisi üzerine de Davutoğlu, “Sizlerle buluşmak bir hoca için en büyük şereftir gençler. Türkiye’nin bütün meydanlarında gençlerimizi böyle inançla aşkla şevkle gördükçe 2023’ten emin oluyoruz. Biz 2002 Türkiye’sinden bugünlere getirdik. İnşallah bu gençlerin idare edeceği Türkiye küresel bir güç olacak” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:21:34,