Sözcü Plus Giriş

Türk-İş ziyaretinde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bülent Arınç-Melih Gökçek tartışması için “bu şekilde bu tartışma bence kapanmıştır. Yani kendi parti disiplinimiz, parti anlayışımız içinde, partideki demokratik her türlü görüşün söylenmesi ilkesi etrafında” dedi. Bu açıklamanın ardından kamuoyunun merak ettiği konu ise Bülent Arınç’ın Gökçek hakkında; Gökçek’in de Bülent Arınç hakkında yaptığı açıklamalarının sonucunun ne olacağı oldu.

Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları;

İşçi haklarına öncelik verdik. Ben sizin ayağınıza geldim, çünkü emeğin ayağına gelinir. Bizzat ziyaret etmek istedim. Çalışma hayatının düzenlemesi konusunda düzenleme yapılıyor. Acil konularda çalışmalar yaptık. Hala eski politikaların bedelini ödüyoruz. Kılıçdaroğlu nasıl veriyorsun o 2 maaşı. 90’lı yıllarda 2 anahtar verilecekti. Yazar kasalar fırlatıldı. 90’lı yıllarda olduğu gibi karşılıksız popilist vaatler vermiyoruz. O dönem SSK’nın halini biliyoruz. Rezervleri 4 ayda tükecek. Hasbelkader 4 dakika bu fırsatı versek, AK Parti’nin yeniden gelip bunu düzeltmesi gerekecektir. Kılıçdaroğlu popilist politika yürütüyor. Ama milletimiz buna müsaade etmez. Kılıçdaroğlu sahip olmadığı mirası şimdiden yemeyi düşünüyor.

İŞ GÜVENLİĞİ

Biz emekçilerimiz için ne gerekiyorsa yapacağız. Toplu sözleşme süreci başladı. Kamu çalışmaları için çalışmalara hız vereceğiz. İşgüvenliği konusundaki çalışmalarımızda süreç tamamlandı. Önümüzdeki günlerde işgüvenliği yasası çıkarılacak. Soma dahil bütün hayatını kaybedenlerin ailesi için gerekli adımları atmakta olduğumuzu bilmelerini istirham ederim.

EMEKLİLER…

Emeklilerimizle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bununla ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulunacağız. Kılıçdaroğlu’nun vaadi gerçekleşirse 25 milyar liralık ek açık ortaya çıkacaktır.

Daha çok sendikacımızı üst düzey görevlerde görmek isteriz.

KIDEM TAZMİNATI

Kıdem tazminaıtı konusunda özel bir düzenleme yok. Bu hususları hep beraber ele alacağız. Eğer bir pasta varsa bu pastadan herkes faydalanacak. Eğer tabakta pasta yoksa aynı 90’lı yıllarda olduğu gibi herkes birbirine bakar. Önemli olan ortadaki çorbanın tasını büyütmek. Eğer ortada bir tas sini yoksa o zaman kaos yaşanır.

Kıdem tazminatıyla ilgili istişareler yapararak Türkiye’nin de şartları gözönünde bulundurularak bir karar alınacaktır.

İstihdam teşvikleri

Açıkladığımız 25 dönüşüm paketlerinde kısa vade, orta vade ve uzun vadede gerçekleşecek paketler açıkladık. Bu paketler üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz.

ARINÇ- GÖKÇEK KAVGASI

AKP 13 yıldır çok sağlam kurallara zeminlere oturtulmuş bir partidir. Herkes bu tür konulardaki yönetimimi bilir, gerekirse saatlerce dinlerim ama bir tek konuya tahamüllüm yok. Kamuoyunda yanlış aksettirilmesi. İkincisi de Bu konuda kimsenin ayrıcalığı yoktur. Kimse kendi şahsi görüşleri üzerinden partimizi yıpratacak hareketlerde bulunamaz. Gökçek’e gerekenleri dün söyledim. Kanaatlerimi açık bir şekilde ilettim. Bu konu burada kapanmıştır.

Yayınlanma Tarihi:11:14,