Reklamsız Sözcü

Davutoğlu TÜSİAD’da konuştu!

Başbakan Davutoğlu, TÜSİAD toplantısında konuştu. 1 Kasım'ı değerlendiren Davutoğlu, "Kimse karşıtlığa dayalı kutuplaştırıcı siyaseti önümüze koymasın" dedi

android-time 21:26
Davutoğlu TÜSİAD’da konuştu!
Başbakan Davutoğlu, TÜSİAD toplantısında konuştu. 1 Kasım'ı değerlendiren Davutoğlu, "Kimse karşıtlığa dayalı kutuplaştırıcı siyaseti önümüze koymasın" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nde konuştu. Davutoğlu 1 Kasım’da gerçekleştirilen genel seçimlerini değerlendirdi ve hükümet olarak söyledikleri vaaatleri yerine getireceklerini ifade etti. Davutoğlu ayrıca, Rusya ile yaşanan gerilimi ve AB ülkeleri ile vize muafiyeti gibi konulara da değindi.

Foto: Depophotos

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçim sonuçlarına değinip, “Vesayete karşı omuz omuza durma sorumluluğumuz var. Yüzde 49 buçuk oy aldık. Önümüzdeki 4 yıl için size istikrarı vaat edebiliyoruz. Emin olunuz bize oy versin vermesin yüzde yüzün 78 milyonun hükümeti olarak hareket edeceğiz. En aykırı görüşlerle bize karşı çıkmış olsa dahi her vatandaşımızın sesine kulak vereceğiz. Kimse, yüzde 49 buçuk yüzde 50 buçuk karşıtlığına dayalı kutuplaştırıcı bir siyaseti önümüze koymasın” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuştu. 1 Kasım seçim sonuçlarına değinen Başbakan Davutoğlu, “Dünyanın ve ülkemizin son derece kritik bir süreçten geçtiği bir aşamada, gururla ifade etmek istiyorum ki Türkiye 1 Kasım seçimleri ile demokrasi ve demokratik olgunluğunu göstermesi bağlamında dünyaya örnek teşkil eden bir sonuç elde etmiştir. Tam da bu aşamada son derece doğru bir zamanlama ile bir Yüksek İstişare Konseyi’nde sadece iş dünyamızın değil, ülkemizin de genel meselelerini ele almak bağlamında önemli bir girişime öncülük ediyorsunuz. Kritik bir aşamadayız. Dünya şu anda iki önemli kriz kaynağının kıskacı altında. Birincisi, küresel ekonomik politik alandaki hala tam olarak kontrol altına alınamayan kriz, diğeri ise Türkiye’nin etrafında yoğunlaşan jeopolitik krizler ve fay hatları. Bizim her zamankinden daha da fazla bir araya gelmek, istişare etmek ve ülkemizin potansiyelini gözden geçirmek gibi bir sorumluluğumuz var” dedi.

KİMSE, YÜZDE 49 BUÇUK YÜZDE 50 BUÇUK KARŞITLIĞINA DAYALI KUTUPLAŞTIRICI BİR SİYASETİ ÖNÜMÜZE KOYMASIN

Atılan her adımda ülkemizin geleceğini düşüneceklerini söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Böyle kritik bir evrede eğer bir halk yüzde 85 katılım ile fevç fevç sandıklara gitmişse; Bundan daha büyük bir güç kaynağı yoktur. Vesayete karşı omuz omuza durma sorumluluğumuz var. Yüzde 49 buçuk oy aldık. Önümüzdeki 4 yıl için size istikrarı vaat edebiliyoruz. Emin olunuz bize oy versin vermesin yüzde yüzün 78 milyonun hükümeti olarak hareket edeceğiz. En aykırı görüşlerle bize karşı çıkmış olsa dahi her vatandaşımızın sesine kulak vereceğiz. Kimse, yüzde 49 buçuk yüzde 50 buçuk karşıtlığına dayalı kutuplaştırıcı bir siyaseti önümüze koymasın. Biz yüzde 49 buçuk ve yüzde 50 buçuku da aynı ölçüde değerli görüyoruz. Attığımız her adımda ülkemizin geleceğini düşüneceğiz” diye konuştu.

AB-TÜRKİYE VİZE MUAFİYETİ

Rusya ile önemli ve kritik bir sürece girdik ama diğer yandan Avrupa Birliği ile bir bahar havasına girdik. 11 yıl sontra Türkiye ile AB arasında toplantı yapılması önemli bir adımdır. Bu önemin sadece mülteciler konusunda olduğunu kimse düşünmesin. Türkiye Avrupa kıtasının içinden, bir avrupa halkıdır. Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz ilk defa yapısal bir zemin kazandı. Vize muafiyeti en geç Ekim ayında hayata geçecek. Müşteci sorunu olmasaydı da vize muhafiyeti kararlaştırılmıştı. Türkiye Avrupa Birliği projeleri yep yeni bir ufka doğru ilerliyor.

GERİLEN RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Avrupa Birliği ile son derece verimli bir hale girmişken Rusya ile istemediğimiz bir krizin içine girdik. Rusya ile ilişkiler ne kadar önemliyse sınır güvenliği de o kadar önemlidir. Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak hayati bir görevdir. Sınır güvenliğimiz ulusal meselemizdir, pazarlık yapamayız. Hedef Rusya Federasyonu, yer Türkiye-Rusya sınırı değil. Türkie için sarf edilen iddialar akılla izanla izaf edilir gibi değil. Türkiye DAEŞ’i sınırımızdan uzaklaştırmak için yoğun çaba içerisinde. Rusya’daki dostlarımıza sesleniyorm gelin bütün sorunları masada çözelim. Ekonomik yaptırımlarla ilişkilerin doğasını bozmayın. Bir ülkeyi cezalandırmak için o ülkenin iş adamlarını cezalandırmak uluslararası hukuk kurallarına sığmaz. İhracat kalemleri için tedbirler düşündük, kim zarar görürse telafi edecek tedbirleimiz hazırdır. Türkiye’ye yatırım yapan kim olursa olsun Türk yatırımcı gibi olacaktır.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 21:3102.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more