Sözcü Plus Giriş

Davutoğlu’nda önemli açıklamalar!

Başbakan Davutoğlu, TRT ekranlarında konuk olduğu bir programda canlı yayında gazetecilerin gündem dair sorduğu soruları cevapladı

Güncellenme: 02:35, 17/10/2015
Davutoğlu’nda önemli açıklamalar!

Başbakan Ahmet Davutoğlu TRT ekranlarında açıklamalarda bulundu. Ankara patlamasına ilişkin konuşan Davutoğlu, ‘Piyonları tespit ettik, şimdi ikinci kademeye ulaşıyoruz.’ diye konuştu.

İşte Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

“MİTİNGDE HERHANGİ BİR COŞKU İÇERİSİNDE BULUNMADIK, VAATLERİMİZİ SAYMADIK”

Saldırıdan dolayı hızlı bir değerlendirme yaptık ve üç günlük milli yas ilan etti. Hayatını kaybedenlerin taziyeleri ve defin işlemleri için bu üç günlük yasın, milletçe bu acıyı paylaşmasını güttük. Teröristler kaos ortamı çıkarmak ister.

Mitinglerimizi erteledik bir süre. Bugün artık, mitinglerimiz normal seyrine döndü ama herhangi bir coşku içerisinde bulunmadık. Vaatlerimizi saymadık. Sadece Bursa’yı konuştuk. Acıyı paylaşan bir miting atmosferi istedik.

“PİYONLARI TESPİT ETTİK”

Soruşturma ciddi bir şekilde derinleştiriliyor. Bağlantılar da çok ciddi bir şekilde ortaya çıkıyor. Buz dağının görünen yüzü ilk anda ortaya çıktı. Biz görünen piyonları tespit ettik. Şimdi ikinci kademeye ulaşıyoruz. Oradan da başka bağlantılara ulaşmak için yoğun çaba sarf ediliyor. Son derece ilginç irtibatlar kuruldu.

“OPERASYONLAR BAŞARILI”

Asker ve emniyet demokratik olarak seçilmiş hükümetin emrindedir. Bu vatan coğrafyasının her santimetrekaresine hakimiz. Yapılan operasyonlar son derece başarılı. PYD ve PKK’nın içinde başka ülkelerin istihbarat unsurları var. 28 Mayıs’ta PKK, DAEŞ ve rejim unsurları bir araya geldi. Hepsinin iç içe geçtiği terör tehditi ile karşı karşıyayız. Birileri Türkiye’nin ne onmasını ne de ölmesini istiyor. Şimdi Türkiye’yi, bu çınarı budamak istiyorlar. Biz de diyoruz ki kim bu çınara elini uzatırsa, o eli koparacağız.

“PERİNÇEK DAVASINI TÜRKİYE’NİN DAVASI OLARAK GÖRDÜK”

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri kriz çıktığında canlanan kriz bittiğinde dondurulan ilişkiler olmaktan çıkarılmalıdır. AB’den fasıllarla ilgili bir açılım bekliyoruz.

AİHM’nin Doğu Perinçek davasındaki kararı büyük kazanım. Biz Sayın Perinçek’in davasını, Türkiye’nin davası olarak gördük.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Şubat'ta geçen seneden kalan 10 bin ile gelecek yıla tahsis edilecek öğretmen atama sayısının yarısını yapacağız.

Yayınlanma Tarihi:00:54,