Davutoğlu’ndan HDP mesajı

Davutoğlu: Yüzde 13 oy almış bir partiyle görüşmem demedim.

Davutoğlu’ndan HDP mesajı

Başbakan Davutoğlu, Habertürk-Show TV canlı yayınında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Koalisyon formülleri üzerine değerlendirme yapan Davutoğlu, bu konuda açık konuşmak gerektiğini belirtti. Hayatta hiçbir zaman Demoklesin kılıcı altında ne kitap yazmayı ne siyaset yapmayı isteyeceğini ifade eden Davutoğlu, “Yani, benden kaynaklanmayan, konuşamayacağım bir gücün denetimine iradeyi vermek istemem. Yani, azınlık hükümeti nihayet bir başka parti, oy verdiği sürece ayaktasınız. Bunu, geçmişte Türk siyasetinde gördük” dedi.

Davutoğlu, şunları kaydetti: “Bir gensoru verilir size. Sizden daha o çok küçük azınlık partisi, bir başka partinin insafına bırakılmış olur. Onun yerine mertçe, gerekirse kıran kırana bir pazarlık sonucunda, bir ortakla doğru dürüst bir şirket kurmayı tercih ederim.

İlk borçlandığımda gidip birinden borç almak gibi bir zilleti yaşamaktansa ‘senin paran şu, benim param bu. Birlikte bir şirket kuracağız. Dürüstçe kuracağız, birbirimize güvenerek kuracağız ve yürüteceğiz bu şirketi. Şirket derken Türkiye’yi şirket gibi gördüğümden değil, bir ortaklık şeyi vermek için ve herkesi memnun edeceğiz’ bunu diyecek dürüst, samimi bir muhatap bulduğumda ben koalisyon kurmayı tercih ederim.

Her seferinde, alacağın her kararda, masada oturmayan, Bakanlar Kurulu’nda oturmayan bir başka partinin tahakkümüne belki de etmeyecek ama,  o ihtimal dahi… ‘CHP, MHP, azınlık hükümeti, HDP dışarıdan destek versin’ demek; orada Sayın Bahçeli haklı. Her kararı, Kandil’de onaylatmak anlamına gelir. Böyle, bir şeye ben razı olmam. Bunu HDP için söylemiyorum. Bunun yerine, kim bize azınlık hükümeti için destek verecekse ‘Gel arkadaşım, gel kardeşim, oturalım. Sen ne istiyorsun? Benim gücüm ne? Adil bir paylaşım ne? Temel ilkelerimiz ne? Oturup, koalisyonların anayasası mahiyetinde olan protokolü birlikte yazarız. Herkes de o protokole uyar. Ben de bilirim, protokolün ilkeleri şudur ve bu ilkeler içinde hükümet etmenin fazileti budur.”

Azınlık hükümeti formülünün ne zaman olabileceğine ilişkin açıklama yapan Davutoğlu, “Bütün bunları deneriz, başka da yol kalmaz. Görüyorsunuz Suriye sınırında olanları. Bir taraftan koalisyon konuşulurken, dikkat ettiyseniz demin Suriye haritasını köy köy neredeyse sayacak kadar da olayı takip etmekteyim. Onu takip edeceksiniz” diye konuştu.

HDP İLE KOALİSYON MESAJI!

Davutoğlu HDP ile koalisyon kurabileceklerinin de işaretini verdi. Ahmet Davutoğlu “Yüzde 13 oy almış bir partiyle görüşmem demedim. 80 milletvekili çıkaran HDP ile de koalisyon görüşmeleri yapabiliriz.” dedi.

‘Koalisyon zararlı değil, baraj yüzde 5'e inmeli

‘Koalisyon zararlı değil, baraj yüzde 5'e inmeli

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...