Reklamsız Sözcü

Davutoğlu’ndan Rus liderlere empati çağrısı!

Başbakan Davutoğlu, başta Vladimir Putin olmak üzere tüm Rus liderleri empati çağrısında bulundu.

android-time 18:47
Davutoğlu’ndan Rus liderlere empati çağrısı!
Başbakan Davutoğlu, başta Vladimir Putin olmak üzere tüm Rus liderleri empati çağrısında bulundu.

Başbakan Davutoğlu, Türk-İş'in 22. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Konuşmasında Rusya ile yaşanan son gelişmelere değinen Başbakan Davutoğlu, Rus liderlere empati çağrısında bulundu

Yaptığı konuşmada Türkiye'nin yıllara sığan dostluğun hatırı ile hareket ettiğini kaydeden Davutoğlu, “Günlerdir Rusya tarafından ağır ithamlar ile eleştiriliyoruz. Buradan Rus liderlere başta Putin olmak üzere empati yapmaları çağrısında bulunuyorum. Düşünsünler Ukrayna devleti süren iç savaş dolayısıyla Türkiye'den destek isteseydi ve Türk savaş uçakları Türk sınırı olmayan bir bölgede, doğu Ukrayna'daki Rusya'ya yakınlığı ile bilenen topluluklara dönük hava operasyonu yapsaydı ve burada Rusya hava sahasından girerek tekrar tekrar onları bombalasaydı acaba Rusya'nın tavrı ne olurdu? Olan budur.” diye konuştu.

 

“EKONOMİK YAPTIRIMLARI BİZDE UYGULAYA BİLİRDİK AMA..!”
Başbakan Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Rusya ile ilişkilerimizin bozulmaması, yeni ekonomik ambargolarla sarsılmaması her iki ülkenin de menfaatinedir. Ukrayna dolayısıyla ekonomik yaptırımlara maruz kaldığında Rusya, Türkiye ekonomik yaptırımları Rusya'ya uygulamadı. Uygulayabilirdik ama uygulamadık. Başkalarının kendilerine uyguladığı ekonomik ambargolardan rahatsız olan Rusya'nın Türkiye'ye ekonomik ambargo uygulayacağım tehdidinde bulunması her şeyden karşılıklı anlayışa sığmaz, sonra da karışlıklı çıkar esasına dayanamaz. Ümit ederiz ki Rusya bu kararlarını gözden geçirir. Bütün bu kararlarını alırken kendi de empati yapar. Bir teminat olarak ifade ediyorum ki bu tür yaptırımlardan kim zarar görürse telafi edecek tedbirleri alacak kudretimiz var.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 22:0505.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more