Sözcü Plus Giriş

Ak Saray sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Kalın, AYM’nin dershane kararına ilişkin hükümetin yaptığı açıklamanın bir benzerini yaparak ‘gerekçeli karar’ı beklediklerini belirtti. Kalın’ın açıklamasındaki en önemli detay ise Selahattin Demirtaş’ın PKK’ya yönelik çağrıya verdiği cevap oldu. Demirtaş açıklaması için “Demirtaş’ın açıklamaları yorum bilimini bile zorlamaktadır. Hala terörü şirin göstererek, romantize ederek çözüm sürecinden ilerleme beklemek abesle iştigal olur. Bununla birlikte terör örgütünün de barış demesi komik” diyen Kalın, çözüm sürecini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığını iddia etti.

Demirtaş PKK'ya silah bırakma çağrısı yaptı!

Demirtaş PKK’ya silah bırakma çağrısı yaptı!

İbrahim Kalın, Erdoğan’ın çözüm sürecinin başlatmasına rağmen şimdi ‘barışı istemiyor’ şeklinde göstermeye çalışılmasının nasıl bir ahlakın açıklaması olduğunu anlamadığını belirtti. Kalın, Erdoğan’ın Kobani ile ilgili sözlerine de değinerek “sayın Cumhurbaşkanı'nın ‘Kobani düştü düşüyor' sözleri haince, alçakça çarpıtılarak Cumhurbaşkanımıza karşı kullanılmak istendi” dedi.

DERSHANE İÇİN GEREKÇELİ KARAR

Anayasa Mahkemesi'nin ‘dershanelerin kapatılması' yönündeki uygulamayı iptal etmesi kararı sorulan İbrahim Kalın, “AYM’nin gerekçeli kararı görmedik. Gerekçeli kararı gördükten sonra gereken açıklamayı yapacağız. Ne veliler ne de öğrenciler bu süreçten zarar görmeyeceklerdir” dedi.

SURİYE'NİN BÜTÜNLÜĞÜ ÖNEMLİ

Kalın, Suriye ve Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden PYD ile ilgili bir soruya ise; “Suriye’de PYD politika ve söylemleri ile Türkiye düşmanlığı yapılması kabul edilemez. Arap ve Türkmenlerin göçe zorlanmasını da kabul etmemiz mümkün olamaz. Suriye’de fiili durum ülkenin bütünlüğüne zarar verir” şeklinde yanıt verdi.

İbrahim Kalın erken seçimle ilgili bir soru üzerine ise “G-20 Zirvesi’nin olası bir erken seçime denk gelmesi herhangi bir karışıklığa neden olmayacak. İkisi bir birinden farklı konular” dedi.

Yayınlanma Tarihi:15:49,