Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

Britanya Yüksek Komiserliği, Britanya’nın Boko Haram ile mücadeleye destek için hazır olduğunu ve bu amaçla yollanan Kraliyet Donanması’na ait HMS Lancaster adlı savaş gemisinin, Nijerya karasularına girdiğini açıkladı. Açıklamada, savaş gemisinin yollanmasının, güvenlik tehditlerine karşı macedelesinde, Britanya’nın Nijerya’ya “hem karada hem denizde” destek vermek için gösterdiği kararlılığının bir işareti olduğu da vurgulandı.

Britanya’nın Nijerya Yüksek Komiseri Paul Arkwright, “HMS Lancester’in gelişi, Nijerya ve Nİjerya silahlı kuvvetlerkine güvenlik sorunlarıyla mücadelelerine verdiğimiz destek sözünün arkasında olduğumuzun göstergesidir. Britanya hükümeti Cumhurbaşkanı Buhari’nin hükümetini güvenlik sorunlarına karşı destekliyor” dedi. HMS Lancester, Nijerya’ya çok sayıda askeri Wildcat tipi helikopter de götürdü.

HMS Lancester’in kaptanı ve komutanı Peter Laughton da gazetecilere yaptığı açıklamada, savaş gemisinin Britanya Atlantik Devriye görevinde olduğunu vurguladı ve bölgedeki müttefik ülkeler ile ortak çıkarların korunması ve denizlerde güvenliğin sağlanması için görevini sürdüreceğini söyledi.

Laughton’un verdiği bilgiye göre ,Nijerya’nın eski başkenti Lagos açıklarına demirlyen HMS Lancester, Nijerya Donanması ile ortak tatbikatlara katılacak ve geminin subayları islamcı Boko Haram ile savaşa katılan birliklere eğitim verecek.

DHA