Sözcü Plus Giriş

Devlet 5 bin lira maaşla at çobanı tuttu!

Kentte başıboş gezen atlara bakması için anlaştığı çobana, üniversite mezunu işsiz gençleri kıskandıracak maaş bağladı...

Güncellenme: 06:59, 06/05/2015
Devlet 5 bin lira maaşla at çobanı tuttu!

Seçimin ana tartışması 949 liralık asgari ücretin artırılıp artırılamayacağı olurken, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “Bu devlette para bol” dedirten bir icraata imza attı. Kentte başıboş gezen atlara bakması için anlaştığı çobana, üniversite mezunu işsiz gençleri kıskandıracak maaş bağladı…

Edirne Valiliği, kentin yaşam alanlarında gezen, başıboş atların toplanmasında yaşanan mevzuat belirsizliği üzerine şaşırtan bir girişimde bulundu. Vali Dursun Ali Şahin, Edirne Belediyesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla yaptıkları yazışmadan sonuç alamadıklarını, en sonunda aylık 5 bin lira maaşla bir çoban tutmaya karar verdiklerini söyledi. Bu maaşı müdürlerinin dahi almadığını itiraf eden vali, “Çobana ayda 5 bin lira veren hiçbir kişi yok. Bugün benim müdürlerim 5 bin lira almıyor. Vali bile onun iki, üç bin lira fazlasını alıyor bu ülkede. Bir çoban tuttuk. Atları buluyor. Götürüyor ahırında onları otlatıyor. Sahibi çıkınca da veriyoruz” dedi.

‘MİLLİ EMLAKIN MALIDIR'

Kentin merkezini ve ana güzergahları bu sayede atlardan arındırdıklarını belirten Vali Şahin, daha sonra yakalanan atları ihaleyle satışa çıkaracaklarını kaydederek şunları söyledi:
“O atlar götürülüyor. Ahırda bakılıyor ediliyor. Hayvanlara karşı çok duyarlıyım. Aslında bunlar buluntu maldır. Milli Emlak'ın malıdır. Satılıp milli emlak adına parasının yatırılması gerekir. Osmanlı üç kıtayı atlar sebebiyle kazanmıştır. Atlar üç kıtaya hükümran olmuştur. O atları barındırmamız, bakmamız lazım. O dili olmayan hayvanların sözcüsü olalım dedik.”

‘ASLINDA HEPİMİZ ÇOBANIZ'

Kentte 5 bin liraya aylıkla işe alınan çobanın, ailesiyle birlikte bütün atları toplamaya başladığını kaydeden Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adam hanımı ile birlikte atlara bakıyor. Herkes çoban, herkes ailesinin çobanı değil mi? Hepimiz çobanız. Çoban demek idareci, yönetici demek. Bu da hayvan idarecisi. Biz de bir hanım ve bir beyi hayvan idarecisi olarak tuttuk. Ve görevlerini ifa edecekler, biz de rahatlamış olacağız. Artık Vali, Belediye Başkanı konuşmayacak bu konuda atlar da gezmeyecek. Şimdiye kadar 12 at toplandı bile…”
Edirne Valiliği'nin 5 bin lira aylıkla çoban çalıştırmaya başladığı haberi, diğer çobanlar arasında heyecan yarattı. Bazıları, bu paranın daha azına çalışmaya hazır olduklarını söyledi. (AA-DHA)