Sözcü Plus Giriş

Devlet eliyle sahtekarlık

Afyon Valiliği, devletin resmi araçlarına sivil plaka takılıp, Davutoğlu’nun mitingine tahsis edilmesini istedi. Bu sahtekarlık resmi yazıyla belgelendi.

Güncellenme: 11:08, 29/05/2015
Devlet eliyle sahtekarlık

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

SÖZCÜ, Afyonkarahisar Valiliği'nin, 15 Mayıs'ta kentte yapılan AKP mitingi öncesi, aralarında kaymakamlıkların da bulunduğu, 19 kamu kurumuna yazdığı yazıyı ele geçirdi. Yazıda, “Başbakanımız şehre gelecek, bütün araçlarınızı ve şoförlerinizi hazır tutun” denildi ve araçların resmi olduğunun belli olmaması için de “sivil plaka” takılması istendi.

41 ŞOFÖRÜN İSMİ TEK TEK YAZILDI

Talimatın ekinde, hangi kurumda hangi araçların “sivil plaka” takılarak mitinge gideceği ve hangi şoförlerin görevlendirileceği de tek tek yazıldı. Bu şekilde 41 araçlık liste hazırlandı. Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış imzasıyla ilde bulunan, kaymakamlıklar dahil, 19 kamu kurumuna gönderilen talimat şöyle:

“Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu'nun ilimizi ziyareti sırasında 12.05.2015/16.05.2015 tarihleri arasında kullanılmak üzere, bilgileri ekli listede gönderilmiş olan şoför ve kurumunuz araç/araçları görevlendirilmiş olup, adı geçenlere tebligatın yapılarak, tebliğ belgelerinin kurumunuzda saklanması, araçların sivil plakalı olup yakıt ikmalleri yapılmış olarak talimat almaya hazır şekilde bekletilmesi ve bir aksaklığa mahal verilmemesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederiz.” Talimatın şaşkınlık yarattığı belirtildi.