Reklamsız Sözcü

Devlet Rus yazılımı kullanıyor mu?

CHP'li Erdoğdu, devletin kritik kademelerinde Rus menşeli cihaz ya da yazılım kullanılıp kullanılmadığını sordu.

android-time 14:43
Devlet Rus yazılımı kullanıyor mu?
CHP'li Erdoğdu, devletin kritik kademelerinde Rus menşeli cihaz ya da yazılım kullanılıp kullanılmadığını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, TR uzantılı alan adlarına son günlerde siber saldırılar düzenlendiğini belirterek, “14 Aralık 2015 tarihli siber saldırının TR uzantılı alan adlarına yapılması, bunun bir devlet savaşı olduğu izlenimi doğurmaktadır. Bu bir Rus siber saldırısı mıdır” diye sordu.

Foto: DHA – CHP’li Aykut Erdoğdu, Davutoğlu’na Türkiye’nin Rus yazılımı kullanıp kullanmadığını sordu

Erdoğdu TBMM Başkanlığı'na verdiği önergesinde, 14 Aralık Pazartesi günü saat 12.00 itibariyle, Türkiye’de alan adı sunucularına yönelik bir siber saldırı başlatıldığı ve halen artarak sürmekte olduğu bilgisinin kendisine ulaştığını bildirerek, “Siber savaşların hız kazandığı günümüzde, Türkiye'nin siber konularda zayıf kaldığına dair şüpheler oluşmaktadır. Hal böyle iken, 3 gündür süren saldırı konusunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından kamuoyuna herhangi bir açıklama da yapılmadığı görülmektedir” dedi.

Saldırının hasar ve zarar tespiti yapılıp yapılmadığı sorusunu da Başbakan'a yönelten Erdoğdu, “Zaman zaman TC kimlik numarası doğrulama sisteminde sorun yaşandığı iddiası vardır, bu doğru mudur? TC Kimlik sisteminde saldırıdan kaynaklı herhangi bir hasar söz konusu mudur” sorusunun yanıtlanmasını istedi.

Önergesinde “Saldırının hangi BOT şebekesinden yapıldığı tespit edilebilmiş midir? BOT şebekesinin Rusya ile bir bağlantısı var mıdır” diyen Erdoğdu, bu saldırıların arkasından, daha önce Gürcistan ve Estonya saldırılarında olduğu gibi, Rusya Federasyonu devletiyle bağlantılı, mafya görüntülü gruplar çıkarsa bunun bir siber savaş ilanı olup olmadığı sorusunu da yöneltti.
Bu durumun geçtiğimiz günlerde düşürülen Rus uçağına karşı Rusya'nın bir misillemesi olabilir mi sorusuna da önergesinde yer veren Erdoğdu, “Bu olay sırasında Estonya merkezli NATO Siber Müdahale Gücü'nden destek talep edilmiş midir” diye sordu.

Bu merkezin 2004 yılından bu yana aktif olarak çalışıyor olmasına rağmen üye olmak için neden 2015 Kasım ayına kadar beklendiği sorusunu da yönelten Erdoğdu, Başbakan'dan şu sorularına yanıt verilmesini istedi:
-Devlet kurumlarında kullanılan Rus malı cihaz ve yazılımlarla ilgili bir durum tespiti yapılmış mıdır? Kritik sayılabilecek yerlerde Rus menşeli cihaz ya da yazılım kullanılmakta mıdır?
-Türkiye'de enerji altyapısı dahil olmak üzere siber-kritik varlık envanteri çıkartılmış mıdır?
-Çıkartılmışsa buna Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin DNS sistemi dahil midir?
-Böyle bir envanter çıkartılmışsa bunu korumaya yönelik olarak alınmış güvenlik önlemleri nelerdir?
-Saldırının akademik ağlar içerisinde kalması nedeniyle Türkiye'nin ana telekomünikasyon altyapısında nispeten daha az hissedildiği iddia edilmektedir. DNS sisteminin 5809 sayılı Kanunla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) bağlanmasının istendiği sektörde bilinmektedir. Bu saldırı DNS sistemi BTK'dayken gerçekleştirilseydi tüm altyapıyı etkilemesi sözkonusu olmayacak mıydı?
-Bu sistemin BTK'ya geçmesi sakıncalı değil midir? Üniversitede kalması daha doğru ve güvenli bir seçenek olmaz mı?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more