Sözcü Plus Giriş

DİSK: Adresimiz Taksim’dir

İstanbul Valisi’nin “Taksim 1 Mayıs alanı değildir’’ sözlerini değerlendiren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "1 Mayıs'ta adresimiz Taksim'dir" dedi.

Güncellenme: 23:42, 15/03/2015
DİSK: Adresimiz Taksim’dir

İstanbul Valisi Şahin'in katıldığı bir televizyon programında “1 Mayıs, Taksim Meydanı'nda kutlanacak mı” sorusuna, “İstanbul'da kutlamaların yapılacağı alanlar belli, Taksim onlardan biri değil. Bu konuya girmek istemem” cevabını değerlendiren Beko, Mart sonunda genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nu toplayacaklarını, burada ana gündem maddesi olarak 1 Mayıs'ı gündemlerini alacaklarını belirtti.

Vasip Şahin'den

Vasip Şahin’den “Taksim’de 1 Mayıs” açıklaması

“DİLERİM 1 MAYIS’TA TAKSİMDEYİZ”

Birgün’ün haberine göre, konuyla ilgili resmi açıklamalarını o tarihlerde açıklayacaklarını ifade eden Beko, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 1 Mayıs alanı ile ilgili vermiş olduğu bir karar var ve bu karar doğrultusunda 1 Mayıs 1977'de katledilen 37 işçimizin anısına DİSK ve KESK'in 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama hakları vardır. İşçilerimiz 1977'de katledilen işçi arkadaşları anmak, emek mücadelelerini sürdürmek ve sözlerini söylemek için 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istiyorlar.

İstanbul Valisi'nin bizlere göstermiş olduğu alanlar ve adresler işçilerimizin kanının döküldüğü alanlar değildir bu nedenle emekten mücadeleden yana olanların adresleri Taksim olmalıdır. Dilerim görüşerek, konuşarak 1 Mayıs'ı demokratik bir şekilde yan yana omuz omuza Taksim'de kutlarız.'' dedi.