Diyanet ek bütçe istedi!

5,7 milyar TL’lik bütçesini bitiren Diyanet, 700 milyon TL'lik ek bütçe istedi.

Diyanet ek bütçe istedi!

1 milyon TL’lik Mercedes skandalıyla gündeme gelen Diyanet, ödeneğe doymuyor. Bütçesi 11 bakanlıktan fazla olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ek bütçe talep ettiği ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker, 5,7 milyar TL'lik bütçenin Diyanet İşleri Başkanlığı'na yetmediğini ve ek olarak 700 milyon TL ödenek istendiğini yazdı.

İşte Çiğdem Toker'in yazısının o bölümü…

DİB her zaman dolaylı anlatımı seçmiyor. Mesela geçenlerde yayımlanan “2015 Kurumsal Mali durum ve Beklentiler Raporu”ndan öğreniyoruz ki, Diyanet, Maliye'den yedek ödenek isteyecekmiş.

Çünkü bütçeden ayrılan 5.7 milyar TL yetmeyecekmiş.

Zaten raporun son sayfasındaki tabloda, bu yıl harcamaların 6.4 milyar TL'ye ulaşacağı tahmini kayda geçiyor. Diyanet, bütçeden aktarılan başlangıçtaki paradan 700 milyon TL daha fazla harcayacağını tahmin ediyor ve bunu açıklıyor.

Raporda kamuoyuyla paylaşılan birkaç harcama kalemini aktaralım:

– Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü'nün bastırdığı eserler için ocak-haziran döneminde 10 milyon 783 bin TL harcanmış. Temmuz-aralık döneminde ise 9 milyon 620 bin TL harcanacakmış. (Not: Listedeki eserlerin 20 bin adedini Kürtçe Kuranıkerim oluşturuyor)

Diyarbakır'daki Dini Yüksek İhtisas Merkezi inşaatına 5 milyon TL, Yozgat Eğitim Merkezi'ne 7 milyon TL, Başkanlık Kütüphanesi'nin onarımı için 2 milyon TL, 29 Kuran kursu için 2 milyon TL, yatılı Kuran kurslarına iaşe bedeli için toplam 19 milyon TL gönderilmiş veya gönderilecek.

Raporda sıralanan faaliyetler arasında bir de Rize ve Trabzon müftülüklerinde düzenlenen Aile Okulu Seminerleri var. Seminerlerde, “çocuklara yönelik bilinçaltı mesajlar ile çocuklara mahremiyet bilincinin kazandırılması” gibi konular işlenmiş.

Peki, Diyanet'in fazladan harcayacağı 700 milyon TL bütçe açısından ne anlam ifade eder?

Bu yıl üç siyasi partiye bütçeden aktarılan toplam Hazine yardımından, 170 milyon TL daha fazla mesela. (Hazine yardımı 531.1 milyon TL aktarıldı.)

Cumhurbaşkanı ile Başbakan'ın altı ayda harcadığı örtülü ödenekten ise biraz daha az. (Ocak-haziran döneminde harcanan para (797 milyon TL.)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...