Reklamsız Sözcü

Diyarbakır’da olaylar çıktı!

Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağını protesto yürüyüş yapıp caddeleri kapatmak isteyen gruba, polis gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.

android-time 15:34
Diyarbakır’da olaylar çıktı!
Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağını protesto yürüyüş yapıp caddeleri kapatmak isteyen gruba, polis gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) iş bırakma eylemi kapsamında merkez Sur İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenlediği yürüyüşte olaylar çıktı. Kepenklerin kapalı olduğu kentte Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, yaklaşık 300 metre uzaklıktaki Dağkapı Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Meydana giden caddeyi barikatlarla kapatan polis, grupta bulunanların meydana giremeyeceklerini belirterek, açıklamalarını yaparak dağılmalarını istedi. Protestocular bunun üzerine yaklaşık 30 dakika süren oturma eyleminde bulundu. KEKS Dönem Sözcüsü Erdal Uysal’ın yaptığı açıklamanın ardından protestocular bölgeden ayrıldı.

Yürüyüşten ayrılan yaklaşık 300 kişilik bir grup merkez Yenişehir İlçesi’nde kentin en önemli yerlerinden Ekinciler Caddesi üzerinde toplandı. Caddeyi otururarak, barikatlarla kapatmak isteyen gruba, polis ekipleri anonslarla, dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Polis aracından yapılan anonslarda, “Bu size son uyarıdır. Dağılın, dağılmazsanız müdahale edeceğiz” denildi.

FOTO:DHA

Göstericilerin dağılmaması üzerine caddeyi kapatan gruba gaz bombası ve TOMA’lardan tazyikli suyla müdahale edildi. Müdahalenin ardından dağılan göstericiler bir süre sonra yeniden aynı cadde üzerinde toplandı. Polis gruba yeni müdahale ederek dağıttı. Güvenlik güçleri, bölgede güvenlik önlemlerini sürdürürken, kentin merkez Bağlar İlçesi’nde de olaylar çıktı. Burada da polis, yol kapatan göstericilere müdahalede bulundu. Kentin değişik semtlerindeki olaylar yer yer sürüyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 19:0329.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more