Reklamsız Sözcü

Diyarbakır’daki Ata-Korkmaz davasında skandallar zinciri

2'si çocuk 14 kişinin öldüğü Diyarbakır'daki olaylarda, gaz fişeklerinin kaybolmasının ardından tüm telsiz konuşmalarının da imha edildiği ortaya çıktı.

android-time 12:02
Diyarbakır’daki Ata-Korkmaz davasında skandallar zinciri
2'si çocuk 14 kişinin öldüğü Diyarbakır'daki olaylarda, gaz fişeklerinin kaybolmasının ardından tüm telsiz konuşmalarının da imha edildiği ortaya çıktı.

2006 yılında Diyarbakır’da meydana gelen olaylarda 8 yaşındaki Enes Ata ile 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu ölümü davasında emniyete talimat yazan mahkeme, olaylarla ilgili tüm telsiz kayıtlarının gönderilmesini istedi. Emniyet Müdürlüğü’nden verilen cevapta telsiz kayıtlarının imha edildiği belirtildi. Aynı davada daha önce de 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın kafatasından çıkarılan gaz fişeğinin adli emanet deposunda değiştirilerek yerine av tüfeği fişeği konulduğu tespit edilmiş, delil niteliğindeki elbiselerin de yakılarak imha edildiği ortaya çıkmıştı.

 

FOTO:DHA-Arşiv 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın kafatasından çıkarılan gaz fişeğinin adli emanet deposunda değiştirilerek yerine av tüfeği fişeği konulduğu tespit edilmişti

TELSİZ KAYITLARI İMHA EDİLMİŞ!

 

Diyarbakır’da, 28 Mart 2006 tarihinde çıkan olaylarda 8 yaşındaki Enes Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu ölümüyle ilgili 3 polis memurunun ‘Olası kast sonucu ölüme neden olmak’ suçundan ömür boyu hapis hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz polis memurları H.A, N.Ö. ve B.Ö. katılmadı. Gelen evrakları okuyan Mahkeme Başkanı, Emniyet Müdürlüğü’nden, 2006 yılında çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili telsiz kayıtlarının istendiği talimata cevap geldiğini söyledi. Emniyet Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda telsiz kayıtlarının 3 ve 5 yıllık periyotlar halinde imha edildiği belirtildi. Emniyet Müdürlüğü, 2006 olaylarına ilişkin kayıtların da uygulama kapsamında imha edildiğini belirtti.

TUTUKLAMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Söz alan mağdur avukatı Soran Haldi Mızrak, Enes Ata ve Mahsun Mızrak’ın ölmesine neden olan gaz fişeklerinin kaybolması ve değiştirilmesine ilişkin mahkemenin yaptığı suç duyurusunun sonucunun sorulmasını istedi. 29 celseden beri sanıkların tutuklanması talebinde bulunduğunu belirten Mızrak, polislerin tutuklanmasını istedi. Ara kararlarını açıklayan mahkeme sanıkların tutuklanması talebini reddetti. Gaz fişeklerinin kaybolmasına ilişkin suç duyurusunun akibetinin sorulmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

GAZ FİŞEKLERİ KAYBOLMUŞTU!

Diyarbakır’da 28 Mart 2006 günü çıkan olaylarda başına gaz fişeği isabet eden Enes Ata ve Mahsun Mızrak yaşamını yitirmesine ilişkin 3 polisin yargılandığı davada daha önce 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın kafatasından çıkarılan gaz fişeğinin adli emanet deposunda değiştirilerek yerine av tüfeği fişeği konulduğu tespit edilmişti. Dava sürecinde Emniyet Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda 8 yaşındaki Enes Ata’nın delil niteliğindeki elbiselerinin de herhangi bir mahkeme kararı olmadan imha edildiği ortaya çıktı. Davanın geçtiğimiz günlerde görülen duruşmasında da Enes Ata’nın başına isabet eden gaz fişeğinin de adli emanet deposunda kaybolduğu ortaya çıktı. Mahkeme bir gaz fişeğinin değiştirilmesi, diğerinin kaybolmasına ilişkin suç duyurusunda bulundu. (Felat Bozarslan/DHA)

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more