Reklamsız Sözcü

Doktora tezi için yetiştirilen çiçekler satışa sunuldu

Doktora tezi için yetiştirilen çiçekler satışa sunuldu

android-time 11:49
Doktora tezi için yetiştirilen çiçekler satışa sunuldu
Doktora tezi için yetiştirilen çiçekler satışa sunuldu

Kerim BURUCU/ ERZURUM, (DHA)- ATATÜRK Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü araştırma görevlisi Fazilet Parlakova Karagöz, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun`un gözetiminde doktora tezi olarak olarak tropik bir bitki olan Atatürk çiçeğini, serada yetiştirdi. Çok sevdiği ve onun zamanında Türkiye`ye geldiği için adını Atatürk`ten alan ve Yılbaşı çiçeği olarak da bilinen kırmızı yapraklı çiçekler satışa sunuldu. Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun, `Yılbaşına doğru çiçek açan, doktora tezi olarak 600 saksıda 4 ayda üretilen çiçekler yılbaşı hediyesi olarak 30 TL`den satışa sunduk. Demek ki ticari olarak bu tür çiçekler, Erzurum`da üretilebilir` dedi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun gözetiminde Araştırma Görevlisi Fazilet Parlakova Karagöz, doktora tezi olarak fakülteye ait cam seralarda Atatürk Çiçeği yetiştirdi. Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri (BAP) araştırma fonu tarafından desteklenen 2 yıl sürecek doktora teziyle ilgili olarak Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun şunları söyledi:

`Serada, Atatürk çiçeği diye adlandırılan süs bitkisi üzerinde yapılan bir çalışma. Doktora çalışmasını Fazilet Parlakova Karagöz yapıyor. Burada kimyasallar ve bakteriler kombinasyonları kullanılarak Atatürk çiçeğinde bitki yetiştiriciliğinin nasıl yapıldığı yolundaki ilk çalışma. Yılbaşına doğru çiçekleri açtığı için yılbaşı hediyesi olarak 30 TL`den satışa sunduk. Bölümün bölge için bir hizmeti olarak düşünüyoruz. Saksıda 600 Atatürk çiçeği üretildi. Ama bu bir tez çalışması. Ticari olarak yapıldığı zaman demek ki bu tür çiçekler Erzurum`da üretilebilir. Bölge için alternatif bir tür.`

Çok sevdiği ve onun döneminde Türkiye`ye geldiği için adını Atatürk`ten alan çiçeğin ülkemizde yeterince tanınmadığına dikkati çeken Araştırma Görevlisi Fazilet Parlakova Karagöz, `Rengi zaten yılbaşını andırıyor çok güzel. Daha çok Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketiliyor. Tropik bitkiyi Erzurum`da serada 4 aylık süreçte yetiştirdik. Bu kadar başarı beklemiyorduk açıkcası. Çünkü tropik bir bitki olan çiçeğe, Erzurum`un sıcaklığının yeterli olmayacağını düşünmüştük. Tüm olumsuzlukları ortadan kaldırarak ürettiğimiz için mutluyum` diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-Erzurum – Kerim BURUCU
2015-12-25 11:17:19

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:0025.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more