Doktorların Gezi zaferi

Mahkeme, TTB Ankara Tabip Odası yöneticilerinin yargılandığı davanın reddine karar verdi.

Doktorların Gezi zaferi

ANKARA-

Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi, Gezi protestoları sırasında polis şiddetine maruz kalan eylemcileri tedavi ederek ruhsatsız sağlık hizmeti verdikleri gerekçesiyle Ankara Tabip Odası yönetiminin düşürülmesi talebini reddetti.

“Ceza değil madalya vermek lazım”

Sağlık Bakanlığı, Gezi eylemlerinde polis şiddetine maruz kalan yüzlerce kişiye olay anında müdale ederek hayat kurtana Ankara Tabip Odası’nın o dönemki yönetiminin düşürülmesi talebiyle dava açmıştı.

Davanın dünkü karar duruşması Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, Tabip Odası için tanıklık yapan isimler arasında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, CHP Gup Başkanvekili Levent Gök, Milletvekili Aylin Nazlıaka, Çankaya eski Belediye başkanı Bülent Tanık da yer aldı.

Feyzioğlu, “hekimlere ceza değil madalya vermek lazım” dediği ifadesinde, özetle şunalrı söyledi: “Eylemler sırasında Kızılay’daki Mülkiyeliler Birliği Binasına gittik. Binanın içi ve bahçesinde çok sayıda yaralı vardı. Gönüllü hekimler çırpınıp duruyordu. Bahçeye gaz bombası attılar. Hepimiz binanın içine sığındık. İçeride de zaten yaralılar vardı. Ayakta duracak yer yoktu. Hiçbir uyarı yapmadan polisler, binanın etrafını sardılar. Amirlerinin talimatıyla tüfeklerine gaz fişeğini sürdüler, gaz maskelerini taktılar. İçeriye onlarca gaz bombası yağdıracaklardı. Yeni bir Madımak Faciası yaşanması kaçınılmazdı. Yüzlerce kişi birbirini ezecekti. 3-4 arkadaşımla beraber dışarı çıktım; “Savaşta bile revire saldırılmaz, ne yapıyorsunuz?” dedim. Arkadan birisi “Orası terörist yuvası” diye seslendi. Avukatlar ve gönüllü hekimler böyle bir ortamda hizmet etmeye çalışıyordu. Hepsinden Allah razı olsun”

Gök: Ethem’i ambulansa ben koydum

Nazlıaka ise ifadesinde, gezi olaylarının polisin uygulamalarıyla şiddete dönüştüğünü belirterek, bir çok kişinin yaralanmasına kendisnin de şahit olduğunu söyledi. Hekimlerin yaralılara hizmet verdiğini kaydeden Nazlıaka, “Gönüllü hekimlere de biber gazı ve tazyikli su sıkıldı. Buna rağmen iyi hekim olma sorumluluğu ile kendileri tehdit altında olmalarına rağmen yaralılara hizmet verdiler” dedi. Levent Gök de, mahkemedeki ifadesinde, olaylar sırasında polis şiddeti nedeniyle bir çok kişinin yaralandığını, Sağlık Bakanlığı ambulanslarının ise kimseye hizmet vermediğini anlattı. Ethem Sarısülük’ün vurulma anında olay yerinde olduğunu ve Sarısülük’ü ambulansa bizzat kendisinin koyduğunu söyleyen Gök, “Bu kişinin kurşunla yaralandığını dahi ölümünden sonra söylediler. Bu husus 14 gün boyunca saklandı. Yaralanan insanlara yardımcı olmak yurttaşlık görevidir” dedi.

Mahkeme hukuka uygun buldu

Tabip Odası’nın avukatı Ziynet Özçelik ise, gönüllü hekimlerin polisin hukuka aykırı saldırısı sonucu oluşan sağlık hizmeti ihtiyacını giderdiğini, buna karşın Sağlık Bakanlığı’nın görevini yapmadığını kaydetti. İfadelerin ardından kararını açıklayan hakim Zerrin Berke, Sağlık Bakanlığı’nın talebini reddederek, Tabip Odası üyesi hekimlerin Gezi eylemlerinde yaralananlara sağlık hizmeti vermesini yasaya ve hukuka uygun olduğunu söyledi.