Dürüst vatandaşın 100 milyarına el koyuyorlar!

Başkasının ödemediği elektrik faturası dürüst vatandaşın sırtına yıkılıyor.

Dürüst vatandaşın 100 milyarına el koyuyorlar!

Erdoğan SÜZER – Ankara

Vatandaşın 8 yılda ödediği 33 milyar liralık kayıp kaçak bedelini 100 milyar lira olarak iade alma hakkı kaldırılıyor. Daha da kötüsü, bundan sonra mahkemeyi kazanan vatandaşa yapılacak kayıp kaçak bedelini şirketler değil, vatandaş ödemek zorunda kalacak.

Elektrikteki kayıp ve kaçağı azaltma gerekçesiyle dağıtım bölgelerini özel sektöre devreden Hükümet, beklediği sonucu alamayınca faturayı dürüst vatandaşa kesmekte buldu. Başkasının ödemediği elektriğin faturasını artık 36 milyon elektrik abonesi ödemek zorunda kalacak. ‘Kullanmadığım elektriğin parasını ödemem' diye kimse dava açamayacak. Daha da önemlisi, önceden açılmış davaları kazanan vatandaşa yapılacak iade bedelleri ve faizleri 36 milyon abonenin gelecekteki faturalarına eklenip tahsil edilecek.

Kaçak arttıkça faturalar şişecek

Hükümet Meclis'e sunduğu Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını Öngören Kanun Tasarısı ile alınmayan hizmet, kullanılmayan elektrik için de vatandaşa bedel ödetmenin önünü açıyor. Düzenlemeyle, ülke genelindeki elektrik kayıp ve kaçağından doğan zararlar, kaçak kullananlardan değil dürüst vatandaştan tahsil edilecek. Bu zararlar artık elektrik faturasına ‘yasal' olarak girecek. Şirketler kaybı önlemek için yatırım yapmaz ve kötü niyetli abonelerin kaçak kullanımı ne kadar artarsa vatandaşın elektrik faturaları da o kadar şişecek.

100 milyarlık alacağa engel

Düzenlemeyle, kendi kullandığı elektriğin bedelini aksatmadan ödediği halde başkalarının ödemediği faturayı da üstlenmek zorunda kalan dürüst vatandaşın 100 milyar liraya yakın alacağına el konulacak. Tasarı'nın gerekçesinde 2006 ila 2014 yılları arasında vatandaşın faturalarına 33 milyar lira kayıp ve kaçak bedeli yansıtıldığı vurgulandı. Bu bedel vatandaşlar tarafından ödendi.

Mahkemeler ise, kullanılmayan elektriğin parasının vatandaştan alınamayacağına hükmetti. Davalar birbiri ardına geldi. Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci anapara, faiz ve mahkeme masraflarıyla birlikte vatandaşa iade edilmesi gereken tutarı 100 milyar lira olarak açıkladı. Vatandaş adaletin sağlanacağını düşünürken, yeni tasarıya eklenen bir maddeyle 100 milyar liralık alacağa dava açılamayacağı hükmü getirildi.

Şirketler batar

Yeni tasarı yasalaşırsa, faturalara eklenmiş başkalarına ait kaçak elektrik bedelleri için artık dava açılamayacak, eskiden açılmış davalar düşecek. Buna rağmen kazanılan davalar olur da şirketler iade yapmak zorunda kalırsa, bütün ödemeler faiz ve mahkeme masraflarıyla birlikte yeniden 36 milyon abonenin faturasına yansıtılacak.

Düzenlemenin gerekçesinde iadelerin yapılması halinde şirketlerin batacağı, devletin de şirketlere parayı ödemek zorunda kalacağı, bu paranın da vatandaşın faturasına yansıtılacağı uyarısı yapılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...