Sözcü Plus Giriş

‘El işaretiyle milliyetçilik olmuyor’

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, birkaç gündür milliyetçilik üzerinden şeref tartışması yapıldığını belirterek, 'El işaretiyle milliyetçilik olmuyor' dedi.

Güncellenme: 20:37, 13/05/2015
‘El işaretiyle milliyetçilik olmuyor’

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, birkaç gündür milliyetçilik üzerinden şeref tartışması yapıldığını belirterek, “Sen Hakkari’deki vatan toprağına sahip çıkıyorsan şerefin yücelir. Şırnak’ta al bayrağı sallandırabiliyorsan, oralarda siyaset yapabiliyorsan, Van’daki, Bitlis’teki, Bingöl’deki insana söyleyecek sözün varsa, sen oraya ayak basıyorsan şerefin yücelir ve milliyetçi olursun” dedi.

Akdoğan, AKP Çorum İl Başkanılığı İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, CHP-HDP ve MHP’nin 7 Haziran’daki birlikteliğinin kirli bir ittifak ve şer cephesi olduğunu söyledi.

Bu partilerin samimiyetsizlikleri nedeniyle tekrar kaybedeceklerini, yeni Türkiye’de bu tür vesayetçi anlayışlara yer olmayacağını belirten Akdoğan, yeni Türkiye’de sadece milletin dediğinin olacağını, karanlık odakların bulunmayacağını dile getirdi. Akdoğan, bu yüzden 7 Haziran seçimlerinin referandum niteliği taşıdığını vurguladı.

Muhalefet partilerinin Çözüm Süreci’ne hiçbir katkısının olmadığını ifade eden Akdoğan, Türkiye bölünmesin, kardeşlik pekişsin diye süreci başlattıklarını ve sürdürdüklerini aktardı.

Terör sorunun çözülmesi gerektiğine işaret eden Akdoğan, şöyle konuştu:

“Biz de mi kandırmaca yapalım. ‘Her yıl şu kadar şehit verelim, idare edip gidelim’. Niye vereceğiz? Senin yanlış politikaların nedeniyle niye bu vatanın evlatları toprağa düşsün? Niye bu ülkenin bütünlüğü sarsılsın? Biz Türkiye bölünmesin, bütünlüğümüz pekişsin diye bunu yapıyoruz. Kardeşliğimiz için yapıyoruz. Sen zihninde bölmüşsün. Sen Şırnak’ta yoksun, Van’da yoksun, Hakkari’de yoksun. Şimdi milliyetçilik üzerinden şeref tartışması var birkaç gündür. Şeref… Sen Hakkari’deki vatan toprağına sahip çıkıyorsan şerefin yücelir. Şırnak’ta al bayrağı sallandırabiliyorsan, oralarda siyaset yapabiliyorsan, Van’daki, Bitlis’teki, Bingöl’deki insana söyleyecek sözün varsa, sen oraya ayak basıyorsan şerefin yücelir ve milliyetçi olursun.”

Akdoğan, AKP’nin Türkiye’nin her yerinde olduğunu belirterek, “Kim daha şerefli peki, Türk pasaportunu itibarını yükselten mi, yerlerde süründüren mi? Türk lirasının değerini yücelten mi, 6 sıfır atıp daha değerli hale getiren mi, yoksa değersiz bir paçavra gibi kullandırtan mı? Kim daha milliyetçi, ecdad yadigarı eserlere sahip çıkan mı, çıkmayan mı daha milliyetçi? Bunlara biz sahip çıktık. Sen milletin değerlerini yüceltiyorsan, milletin imkanlarını artırıyorsan, Türkiye’yi büyütüyorsan milliyetçisin” ifadelerini kullandı.

Milliyetçiliğin lafla değil icraatla olduğunu vurgulayan Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“El işaretiyle milliyetçilik olmuyor, bu gönül bağıyla, el emeğiyle, çalışmakla, çabalamakla oluyor. Savunma sanayiinde içler acısı bir durum vardı. Tamamen dışa bağımlı bir ülke… Yüzde 24’tü, şimdi yüzde 55 milli kaynak. İki tane şirketimiz var. Bunları da kapatmak için planlama yapmışlar. Tek bildikleri planlama, şirketleri kapatma planlaması. O iki kapanacak şirket, şu an dünyanın en büyük yüz şirketi arasına girdi. Kendi milli piyade tüfeğimizi yaptık. Askerin elindeki tüfeği sen yapamıyordun. Dışa bağımlıydın. Şu an da kendi helikopterimizi, tankımızı yapıyoruz.”

Akdoğan, AKP iktidarı döneminde temel hak ve özgürlükler adına önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çekerek, Kürtlerle ilgili yüz adımdan 95’inin, AKP hükümetlerinde atıldığını söyledi.

HDP’nin bu konuda hiçbir politika geliştirmediğini, aksine durumu istismar ettiğini dile getiren Akdoğan, “Bu kadar insan öldüyse bunda senin vebalin var. Bölgede Kürt’e kim zulüm ediyor? Kürt’ün yolunu kim kesiyor? Kürt’den kim haraç alıyor? Kürt’e kepengini kapatmasını kim zorluyor? Çocuğunu kim kaçırıyor” dedi.

Millete hizmet eden, yatırım yapan, kucaklayan, hak ve özgürlük veren bir Hükümet olduğunu dile getiren Akdoğan, “Bunu çok iyi görmemiz lazım. HDP terör örgütünün uzantısı, vesayeti altında” şeklinde konuştu.