Sözcü Plus Giriş

“Emekli maaşı bile 13 bin lira”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Herhalde bin lira" dediği asgari ücret konusunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan cevap geldi.

Güncellenme: 13:36, 02/05/2015
“Emekli maaşı bile 13 bin lira”

SÖZCÜ / ANKARA

Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın emekli maaşının bile 13 bin lira olduğunu belirterek, ‘' Biz asgari ücreti de çok iyi biliriz, sizin ne mal olduğunuzu da çok iyi biliriz, neleri götürdüğünüzü çok iyi biliriz” dedi.

CHP lideri dün gece ODTÜ Mezunları Derneğinin toplantısına katıldı ve gündeme ilişkin mesajlar verdi. 1 Mayıs için Taksim meydanının yasaklanmasına karşı çıkan Kılıçdaroğlu ‘' Daha önce Taksim’de kutlandı, olay da çıkmadı. Milletinize güveneceksiniz, güvensizlik üzerine politika üretiyorsunuz'' dedi ve şu mesajları verdi:

ASGARİ ÜCRET ÇIKIŞI: Ben bu ülkede asgari ücretle çalışanların hangi koşullarda yaşadıklarını bilen birisiyim, oğluma telefon edip, ‘Oğlum paraları sıfırla’ diyen birisi değilim. Merdiven altı atölyelerde 949 TL’ye o insanların nasıl çalıştığını çok iyi biliyorum. Biz asgari ücret bin 500 TL olacak dediğimizde felaket senaryosu çizmeye çalışıyorlar. Sen 13 bin alıyorsun, seninki zulüm olmuyor da işçinin ki zulüm oluyor.

YEMİN ETMEDİ Mİ?: 550 milletvekilinin huzurunda namusu ve şerefi üzerine tarafsız kalacağına yemin etti. Demokrasiyi bu hale, parlamenter sistemi işlemez hale kim getirdi, oturup masa başında milletvekili listelerini kim hazırladı, 12 Eylül darbe yasalarının arkasına kim sığındı? Bunların hesabını vermeden çıkmış, ‘parlamenter sistem çalışmıyor’ diyor.200 yıllık parlamenter sistemimiz var, ne oldu da 13 yılda kayboldu.

İKİ BAKAN HARİÇ KAVGA ETTİM: Tarihte en uzun süre SSK Genel Müdürlüğü yapan kişiyim. Çoğu bakan beni görevden almak istedi. İki bakan hariç her bakanla kavga ettim, ilkelerimden ödün vermedim. Bugün hükümetin sosyal güvenlik konusunda uyguladığı pek çok projenin sahibi benim. Şimdi açık daha fazla, benim zamanımda bir ise şimdi 100.

TEK BAŞINA İKTİDAR: AKP ile koalisyon sorusunu kabul etmiyorum, tek amacımız, tek başımıza iktidar olmak. Bu amaç gerçekleşirse 4 yılda Türkiye’nin bütün çehresini değiştiririz.