Sözcü Plus Giriş

Emniyet’in Yeniçeri Ocağı yıkıldı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, son polis kolejinin kapatılması ve emniyetteki yeni terfi sistemini açıkladı.

Güncellenme: 22:09, 25/02/2015
Emniyet’in Yeniçeri Ocağı yıkıldı

Veli TOPRAK/ ANKARA – SÖZCÜ

Sokakta hırsızlıkla ve uyuşturucu ile mücadele edecek kişilerde ihtiyaçları olduğunu belirten Bakan Ala, “Müdür-amir 10 bine yakın kişi var, bunun yarısı kadar sokakta insan var” dedi.

SON KOLEJİ KAPATIYORUZ

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen iç güvenlik paketinin ikinci bölümüyle ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Ala, Emniyet'teki yeni sistemi anlattı. Ala 5 kolejden 4'ünün kapatıldığını, son koleje de iki yıldır öğrenci alınmadığını kaydetti.

SORULAR ÇALINMIŞ

Kolej yerine yeni sisteme geçildiğini kaydeden Ala, “Mevcut problemler var. Sınavlarla ilgili adli-idari soruşturma devam ediyor. Büyük bir sorundur. Milletin çocuklarının tamamının girdiği sınavın soruları çalınmış olunması iddiaları ciddi sorundur. Bu olmasaydı bile polis kolejlerinin olması bir sorundur. Sistemin yanlışlığı ortaya çıkmıştır. Daha sivil yapıya dönüşmüş olması bakımından karar alınmıştır. Sistemi yeniden dizayn ediyoruz. 5 ayrı sistem var, EGM'deki eğitim dairesini kapatıyoruz. 2'li sisteme indiriyoruz. Biri polis amirlerini, diğeri polisleri eğitecek birim” dedi.

İHTİYAÇ OLAN KADAR TERFİ:

Emniyet teşkilatında 1. sınıf bin 754 Emniyet Müdürü olduğunu buna karşı bin 55 başkomiserin görev yaptığını hatırlatan Ala, “Bu sürdürülebilir bir durum var. Başkomiserin iki katı. Hepsi müdür-amir 10 bine yakın görevli var. Bunun yarısı kadar, sokakta hırsızlıkla, uyuşturucu ile mücadele edecek insan var. Terfisi gelen herkesin terfi etmesi yerine ihtiyacımız olan kadar terfi sistemine geçiyoruz. Ne kadar ihtiyaç varsa o kadar müdür, komiser olacak” diye konuştu.

KCK'Yİ KURAN MİTÇİLER

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “KCK'yi kuranlar arasında MİT görevlileri var mı? Serap'ı öldüren MİT görevlisini kim koruyor? PYD terör örgütü mü?” sorularını yöneltti. Yazılı cevap vereceğini belirten Ala, ikinci kez aynı sorular yöneltilmesine rağmen cevap vermemeyi tercih etti.

O BÜROKRAT GİDİCİ

Vural'ın HDP ve hükümetin işbirliği yaptığı yönündeki sözlerine bakanlığın yaptığı “Oktay Vural'ın laf kurnazlığı yaparak, İç Güvenlik Paketi ile ilgili İçişleri Bakanlığı'nın HDP ile görüştüğü yönündeki iddiası tamamen gerçek dışı ve yalandır” yazılı açıklaması bakan Ala'ya soruldu. Ala, “İnceleme başlattım. Kısa zamanda gereğini yapacağım” dedi.