Sözcü Plus Giriş

Erdoğan Ak Saray’da tarihçileri ağırlıyor

Erdoğan'ın davet ettiği isimler arasında Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaryo danışmanı Erhan Afyoncu da var.

Güncellenme: 11:17, 07/05/2015
Erdoğan Ak Saray’da tarihçileri ağırlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda, Birinci Dünya Savaşının ve 1915 olaylarının 100. yıldönümü vesilesiyle tarihçileri ağırlayacak.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saat 13.00'te başlaması planlanan yemeğe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Birinci, Prof. Dr. Arif Bilgin(Sakarya Üniversitesi), Prof. Dr. Cemil Koçak(Sabancı Üniversitesi), Prof. Dr. Erhan Afyoncu(Marmara Üniversitesi),Prof. Dr. Hakan Erdem(Sabancı Üniversitesi), Prof. Dr. Hakan Kırımlı(Bilkent Üniversitesi),Prof. Dr. Haluk Selvi(Sakarya Üniversitesi), Prof. Dr. Heath Lowry(Bahçeşehir Üniversitesi),Prof. Dr. İ. Erol Özvar (Marmara Üniversitesi),Prof. Dr. Mehmet Öz(Hacattepe Üniversitesi),Prof. Dr. Refik Turan(Dil Tarih Kurumu Başkanı),Prof. Dr. Tufan Bozpınar(29 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Zekeriya Kurşun(Marmara Üniversitesi),Prof. Dr. Yusuf Sarınay(TOBB Üniversitesi), Dr. Mehmet Genç(İstanbul Şehir Üniversitesi), Murat Bardakçı(Habertürk Gazetesi), Mustafa Armağan(Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Mustafa Budak(Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı) Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın katılacak.

MUHTEŞEM YÜZYIL’A SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Erdoğan’ın konukları arasında bulunan Prof.Dr. Erhan Afyoncu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere iktidarın sert sözlerle eleştirdiği Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaryo danışmanları arasında bulunuyordu.

2012 ve 2013 yıllarına damgasını vuran Kanuni Sultan Süleyman dönemini ele alan reyting rekortmeni diziyi “yalancılıkla” suçlayan Erdoğan dizi yapımcı ve senaristelirini sert sözlerle eleştirmişti.

Erdoğan 25 Kasım 2012 tarihinde Başbakan olduğu dönemde yaptığı açıklamada; “Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz, her yerle biz de ilgileniriz ama bunlar televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o ‘Muhteşem Yüzyıl’ belgeselindeki gibi tanıyor. Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni tanımadık. Biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi. Bunu çok iyi bilmeniz, anlamamız lazım. Ve ben o dizilerin yönetmenlerini de o televizyonun sahiplerini de milletimizin huzurunda kınıyorum. Ve bu konuda da ilgilileri uyarmamıza rağmen yargının da gerekli kararı vermesini bekliyorum. Böyle bir anlayış olamaz. Bu milletin değerleriyle oynamaya, milletçe gereken dersin, milletçe gereken cevabın hukuk içinde verilmesi gerekir. Biz şehitlerimizin bulunduğu, şehitliklerimizin bulunduğu kardeşlerimizin yaşadığı her yere gider onların sorunlarıyla ilgileniriz bu aziz millet tarihi boyunca bunu yaptı. Bugün de biz bunu yapıyoruz.” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın olası bir tepkisine Afyoncu’nun vereceği tepki ise şimdilik merak konusu.

Lüksemburg da

Lüksemburg da “soykırım” dedi

Gürsel Tekin'den korkutan iddia!

Gürsel Tekin'den korkutan iddia!