Erdoğan Gül’e cevap verdi!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ün "Türk Tipi Başkanlık sistemini uygun görmüyorum" sözlerine cevap verdi.

Erdoğan Gül’e cevap verdi!

SÖZCÜ / ANKARA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sitem dolu bir cevap verdi ve ”Türk tipi başkanlık sistemi olmaz diyorlar. Bal gibi olur. Neden olmazmış” dedi. Gül, Başkanlık sistemi ile ilgili ”Türk tipi başkanlık sistemi olmamalı” demişti.

Ankara’daki Valiler toplantısında konuşan Erdoğan ‘'Türk tipi başkanlık sistemi olmaz diyorlar, Bal gibi olur neden olmazmış. Küba, Rusya, Arjantin hepsinin farklı sistemleri var. Bir arı maharetiyle şöyle çiçeklerden nasibimizi alalım, kendi balımızı yapalım. İşte bizim başkanlık sistemimiz der geleceğe yürürüz” dedi.

Gül, 20 Şubat’ta cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlarken başkanlık sistemi ile ilgili olarak şunları söylemişti:

Erdoğan'dan çok sert sözler!Erdoğan’dan çok sert sözler!

”Nasıl bir başkanlık? Çok önemli. Türk tipi bir parlamenter sistem yaşadık ve bunun sıkıntılarını gördük. Türk tipi bir başkanlık sistemi olmaması gerekir. Bir başkanlık sistemi olacaksa ABD'de olduğu gibi gerçekten kuvvetler ayrılığının açık seçik sarih bir şekilde yazıldığı, her şeyin çok iyi tarif edildiği gelişmiş demokrasilerde hukukun üstünlüğüne dayalı şekilde olursa şüphesiz o da demokratik bir sistemdir”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...