Erdoğan Küba’da

Küba'da bulunan Cumhurbaşkanı ülkeye cami yapma projesini yineledi. Ülkede yaşayan çocuklardan da en az 3 çocuk talep etti.

Erdoğan Küba’da

Küba’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba’ya iki cami ve burada yaşayan Türklerden de 3 çocuk istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Küba ziyareti sürüyor. Havana’daki programı kapsamında kentin eski şehir olarak adlandırılan tarihi bölümünü gezen Erdoğan, basın mensuplarının Küba ziyaretine ilişkin sorularını yanıtladı. Küba’da önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, Devlet Başkanı Raul Castro ile verimli görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Erdoğan, Türkiye ile Küba arasındaki ilişkilerin geleceğe daha iyi bir şekilde nasıl taşınacağına ilişkin müzakere yaptıklarını, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda gerçekleştirilebileceklerin ele alındığını belirtti.

“BU RAKAM ÇOK DÜŞÜK”

Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 28 milyon dolar olduğunu ifade ederek, “Bu rakam çok düşük. Bu Küba’ya yönelik yaptırımların da önemli bir neticesidir. Bu konuları da kendisiyle görüştük. Bu yaptırımları doğru bulmuyoruz. İnsani açıdan da vicdani açıdan da doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Latin Amerika ülkeleri ziyaretinin ilk durağı olan Kolombiya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1 milyar 400 milyon dolar olduğunu anımsatan Erdoğan, ziyaretinin üçüncü durağı Meksika’da da verimli görüşmeler yapacaklarına inandığını kaydetti.

Küba’ya Ortaköy Cami projesi

Havana’da cami projesiyle ilgili gelinen noktanın sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba yönetimince Suudi Arabistan ile bu konuda çok öncelere dayanan bir görüşme yapıldığını ve bir mutabakata varıldığını aktardı.

Erdoğan “Suudi Arabistan mimarisiyle bizim mimarimiz farklı. Burada bu işle ilgilenen çok önemli bir isim var, kendilerine Ortaköy Cami ile ilgili daha önce bilgi vermiştik. Ben şimdi Ortaköy Cami ile ilgili tüm bilgileri, proje çalışmalarına, tüm görüntülerine varıncaya kadar takdim ettim. ‘Biz bunu kendimiz yapacağız, ortak istemiyoruz. Uygun görürseniz Havana’da yapmak isteriz’. Havana’da diğerlerine söz vermişseniz o zaman bir başka şehirde Ortaköy Camisi’ni  apabileceğimizi kendilerine söyledik. Bundan sonraki süreci de bizler gerek Diyanet İşleri gerek TİKA vasıtasıyla takip edeceğiz. TİKA ile ilgili burada üç önemli adım atıldı, bir adım da bu olacak. Olumsuz bir yaklaşımları yok.” diye konuştu.

ESKİ HAVANA’YI GEZDİ

Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle, “eski şehir” olarak adlandırılan kentin tarihi bölümüne geçti. Burada tarihçi Eusebio Leal’den bilgi alan Erdoğan, Havana Şehir Müzesi’ni gezdi. Tarihi mekanları ziyareti sırasında karşılaştığı Türklerle sohbet eden Erdoğan, anı fotoğrafları çektirdi.

Tarihi mekanları ziyareti sırasında karşılaştığı Türklerle sohbet eden Erdoğan, onlardan da en az 3 çocuk yapmalarını istedi.

 

Halifeliğe doğru yol alıyoruzHalifeliğe doğru yol alıyoruz

 

'Erdoğan Küba'da bir değil iki cami istiyor'‘Erdoğan Küba'da bir değil iki cami istiyor’

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...