Sözcü Plus Giriş

MHP'li Süleyman Korkmaz, “Cumhurbaşkanlığı Sosyal Yardım Fonu'ndan”, CHP'li Çetin Arık da ‘örtülü ödenekten' Kayseri'de bazı vatandaşlara PTT aracılığıyla 5-7 bin lira dağıtıldığını öne sürdü

Türkiye, 7 Haziran'ın ardından sonuçsuz kalan koalisyon görüşmeleri sonucunda 1 Kasım'da yeni bir seçime hazırlanıyor. Bu süreçte önemli iddialar da gündemi daha sıcak hale getiriyor. Kayseri'de son günlerde bazı vatandaşlara ‘para yardımı' yapıldığı iddiası sıkça konuşuluyor. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, paranın “örtülü ödenekten” gönderildiğini, MHP Milletvekili Süleyman Korkmaz da “Cumhurbaşkanlığı Sosyal Yardım Fonu'ndan” yapıldığını açıkladı. Vatandaşların parayı almaya geldiklerinde, “AKP'den gelen parayı almaya geldik” dedikleri iki milletvekili tarafından öne sürüldü. Ödemelerin Kayseri ve ilçelerinde devam ettiğini SÖZCÜ'ye anlatan milletvekilleri “Kimlere ne amaçla para verildiği açıklanmalı. Bunları biz de bilmek istiyoruz. Şu andaki görüntü seçim rüşvetidir” dedi.

PTT'DEN KİMLER PARA ALDI?

PTT'nin elektronik posta adresine isim listeleri geldiğini ve oradaki isimlere göre ödeme yapıldığını kaydeden MHP Milletvekili Süleyman Korkmaz, ödeme yapılırken vatandaşın vatandaşlık numarasının da sorgulanmasını ve isim benzerliğinden kaynaklanabilecek sorunların yaşanmaması için de talimat verildiğini bildirdi. PTT müdürlüklerine gönderilen elektronik postada para verilecek kişilerin “hak sahibi” olarak tanımlandığını belirten Korkmaz, “Bu hak sahiplerinin kim olduğunu biz de bilmek istiyoruz. Bunların açıklanmasını ve ödemenin ne amaçla yapıldığı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz. Bu ödemelerle ilgili değişik söylentiler var” diye konuştu.
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da ilk günden beri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeminini hiçe saydığını, tarafsızlığını yitirdiğini öne sürdü, “Erdoğan'ın örtülü ödenek üzerinden ‘hak sahibi' adı altında bazı kişilere 5 ila 7 bin lira arasında ödeme yapılması seçim rüşvetidir” dedi.

‘NE KARŞILIĞI VERİLİYOR?'

Arık açıklamasını şöyle sürdürdü: “Erdoğan sandıktan korkmaya başladı. Kentimizde PTT şubelerinde ‘Cumhurbaşkanlığı ödemesi' adı altında bazı kişilere 5 ila 7 bin lira arasında ödeme yapılıyor. Bu kişilere neden ve neyin karşılığında ödeme yapılıyor? Örtülü ödenek kullanması bile tartışmalı olan Cumhurbaşkanlığı'ndan seçimlere günler kala böyle bir ödeme yapılması aklımıza, rüşvetle oy almayı huy haline getiren AKP'nin yeni bir seçim rüşveti mi sorusunu getiriyor? Türkiye AKP'nin bu ülkenin kaynaklarını buzdolabı, çamaşır makinesi, kömür, makarna şeklinde rüşvet olarak dağıttığını yakından biliyor.”

AKP'YE ÜYE OLANLARA İŞ SÖZÜ

Milletvekili genel seçimine 4 gün kala AKP il ve ilçe teşkilatları işsiz olan gençlere de ‘geçici işçi'lik sözü vermeye başladı. Belediyelere, bağlı şirketlerine, okullara ‘geçici' statüyle işçi alınması sözleri verilmeye başlandı. Niğde CHP İl Genel Meclisi Üyesi Rasim Yılmaz, “İlimizde 3 bin kişilik geçici işçi statüsüyle işçi alınması sözü verildi” dedi. MHP Kayseri Milletvekili Süleyman Korkmaz da, aynı uygulamanın Kayseri dahil tüm illerde gündeme getirildiğini, oy alabilmek için vatandaşlara önce AKP'ye kayıt yaptırmalarının istendiğini söyledi.

Saygı Öztürk

Yayınlanma Tarihi:05:39,