Erdoğan yine ağladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Şubat ile ilgili yapılan sunumu izlerken ağladı.

Erdoğan yine ağladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği tarafından düzenlenen, “28 Şubat’lar Bin Yıl Sürmez” programına katıldı. Erdoğan’ın ağladığı gözlendi.

ALKIŞ ALAN SÖZLER

Video gösteriminin ardından AKDER Genel Başkanı Leyla Şahinusta kürsüye çıktı. “Elif gibi dimdik duran bu ülkeyi ve bizleri çok seven, dünya 5’ten büyüktür diyen tek lider ” olarak tanımladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıya katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu sözler salondan büyük alkış aldı.

ERBAKAN’I ANARAK BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına Necmettin Erbakan’ı anarak başladı. Erdoğan, “Dün vefatının 4’üncü sene devriyesini geride bıraktığımız Prof.Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı şükranla yad ediyorum. Hocamızın mirasının örnek alınıp, takip edileceğine inanıyorum. Rabbim mekanını cennet eylesin” dedi.

28 ŞUBAT DARBESİ

Milletlerin tarihinde karanlık tarihler acı yıldönümleri olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1970, 12 Eylül 1980 darbelerinin yanında 28 Şubat 1997 post modern darbesinin de bu günlerden olduğunu söyledi. Erdoğan, “Rahmetli Menderes’in idamı hala kanayan bir yaradır. Ama onu idam edenler, idam kararını verenleri kimse hatırlamıyor. 12 Eylül’de bir o taraftan, bu taraftan denilerek dar ağaçlarına gönderilen fidanların acısı hala bakidir. Sadece ve sadece başörtüsü taktığı için üniversitelerimizin kapısından çevrilenleri, 28 Şubat zulmünü bir baba olarak yaşadım” dedi.

1 MİLYONA YAKIN İMAM HATİPLİ VAR

Yasaklanmak istenen başörtüsünün artık kamuda da serbest hale geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İmam Hatiplere bir katsayı engeli çıkardılar. O katsayıyla da üniversitelere gitmenin önünü kestiler. İmam Hatipler milletimizin gözbebeği kurumlar haline geldiler. Göreve geldiğimizde 60 bin öğrenci vardı. Orta okul açıldıktan sonra şimdi 1 milyona yakın İmam Hatipli öğrenci var” diye konuştu.

ZULMÜ BABA OLARAK YAŞADIM

Bürokraside kökü kazınmak istenen kadroların bugün en üst düzeyde bulunduklarını söyleyen Erdoğan, “‘Yarasa’ diye hakaret ettikleri insanlar, milletin umudu, milletin önderi oldular” dedi. 28 Şubat’ın bedelini bir baba olarak ödediğini tekrarlayan Erdoğan, “Benim 3 yavrum katsayı engeliyle ülkemde okuyamadı. Yüksek puanlarına rağmen okuyamadılar. Gittiler Avusturya’da, Almanya’da okudular. Mastırlarını, doktoralarını yaptılar. Güçlü bir şekilde ülkelerine döndüler. Seçimle işbaşına gelmiş bir hükümetin meşru haklarını, kirli senaryolarla ellerinden alanları, bu millet asla affetmeyecek” dedi.
MAHKUM OLMUŞLARDIR

Rejimi koruyoruz bahanesinde olanların milleti soyduğunu belirten Erdoğan, 28 Şubat’ı yapanların milletin vicdanında mahkum olduklarını söyledi. Erdoğan, “1960 darbesini yapanları 55 yıl sonra dahi lanetle anıyorsak, 1980 darbesini yapanları 35 yıl sonra sorguya çekiyorsak, 28 Şubat’ın sorumluları da aynı şekilde maşeri vicdanda mahkum olmuşlardır “dedi.

PARALEL YAPIYA YENİ TANIM

28 Şubat’ı hukuk önünde mahkum etmek için üzerlerine düşeni yaptıklarını ancak yeterince başarılı olamadıklarını söyleyen Erdoğan, “Aynı çarpık anlayışın tezahürü olan paralel devlet yapılanmasının emniyet ve adalet içinde yol açtığı sıkıntı, bu davanın sağlıklı şekilde yürümesini engelledi” dedi. Erdoğan, paralel yapıya yeni bir tanım getirerek, “Paralel devlet yapılanması 28 Şubatçıların yapmak istediklerini, 27 Mayıs darbecilerinin, 12 Eylül darbecilerinin yapmak istediklerini, cemaat görüntüsü, hizmet kılıfı altında yapmak isteyen bir yapının adıdır” dedi….

NEREDEN NEREYE GELDİK

O dönemde hakkında açılan davaların temsil ettiği değerlerle ilgili olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tuttular içeri attılar. Gerekçe devleti yıkmak. Bir dörtlükle devleti yıkmak. Elhamdülillah, nereden nereye geldik” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri uzun süre alkışladı.

28 ŞUBAT DEĞİL MİLLİ İRADE BİN YIL SÜRECEK

Bugün geriye dönüp bakıldığında teşebbüsün boşa çıktığının görüldüğünü söyleyen Erdoğan, “Bu millet 28 Şubatların değil, kendi iradesinin bin yıl süreceğini, eline geçen her fırsatta göstermiştir. Bu millet kendisine hizmet edeni, değil muhtar, memlekete Cumhurbaşkanı yaptığını göstermiştir. Bu millet kendi verdiği imkanları, kendisine ihanet için kullananları affetmeyeceğini, ilk fırsatta hesabını soracağını da göstermiştir” dedi.

GERİ VİTESE ALSAYDIK BURDA OLMAZDIK

Türkiye’nin 28 Şubat benzeri olayları yaşamaması için, “Sağlam bir duruş ortaya koymamız gerekiyor” diyen Erdoğan, “2007’de 27 Nisan bildirisinde bu duruşu sergiledik. 27 Nisan bildirisinde geri vitese takılsaydı, bugün burada olmazdık. 2013’den önce bu duruşu sergiledik. Eğer böyle davranılsaydı, Türkiye 27 Mayıs’tan da beter dönemler yaşanabilirdi” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ MISIRLAŞTIRMAK, SURİYELİLEŞTİRMEK, YUNANİSTANLAŞTIRMAK İSTEYENLER VAR…

Siyasi ve sosyal kaos oluşturularak, Türkiye’yi Mısırlılaştırılmak isteyenlere, Suriyelileştirmek isteyenlere fırsat vermediklerini ve vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, “Ekonomik olarak Türkiye’yi Yunanistanlaştırmak isteyenlere de izin vermeyeceğiz” dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“İşte bunun için yeni Anayasa diyoruz. Başkanlık sistemi diyoruz. Bir daha kimse 27 Mayıslara,12 Eylüllere, 28 Şubatlara teşebbüs edemesin diye, Yeni Türkiye, Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi diyoruz. İstikrarsızlıktan, zayıflıktan beslenenlerin önünü kesmek için, Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi diyoruz.”

BATI ÜLKELERİNE ELEŞTİRİ

Başta Avusturya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde Müslümanların günlük hayatını olumsuz etkileyecek hatalı kararlar alındığını hatırlatan Erdoğan, “Avusturya’da İslam’ın resmi din olarak kabul edilmesiyle başlayan süreç iyiydi. Avusturya’nın hükümet başkanlarıyla önemli görüşmelerimiz olmuştur. Şuanda gelinen süreç iyi bir süreç değil. Bir taraftan AB müktesebatı diyeceksin, bir taraftan AB ile ters adımlar atacaksınız. Bu ülkelerde 28 Şubatlar ihlas ediliyor. Bu ülkelerdeki kardeşlerimizin haklarını daha iyi savunmak için başkanlık sistemini istiyoruz” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...