Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’dan yeni anayasa açıklaması

Erdoğan: 8 Haziran'dan itibaren kolları sıvayıp, bu doğrultuda çalışmaya başlayacağız.

Güncellenme: 07:51, 18/05/2015
Erdoğan’dan yeni anayasa açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haziran ayında yapılacak genel seçimlerin hemen ardından yeni anayasa için çalışmalara başlanacağını duyurdu. Erdoğan “İnşallah, 8 Haziran’dan itibaren kolları sıvayıp, bu doğrultuda çalışmaya başlayacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreni için geldiği Kayseri’de sivil toplum örgütleri temsilcilerine hitap etti.

“Anayasa’yı ve tahammülleri çiğneme pahasına 367 gibi bir hukuk garabeti üreterek, önümüzü kesmeye çalıştılar. Biz, bu durum karşısında kararlı bir duruş sergiledik ve hemen milletimize müracaat ettik” diyen Erdoğan, şunları kaydetti: “Ve seçim sonrasında Abdullah Gül kardeşimizi Cumhurbaşkanı olarak hak ettiği makama uğurladık. Akabinde, Kayseri’nin yüzde 82,1 gibi çok yüksek bir oranla destek verdiği anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanının doğrudan milletin oylarıyla belirlenmesinin önünü açtık. 10 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye ilk defa Cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gitti. Kayseri, yüzde 66 oy oranıyla Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir teveccühle şahsımı bu göreve layık gördü. Ben, bu vesileyle tüm Kayserili kardeşlerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Geçen yıl 30 Mart ve 10 Ağustos’ta gerçekleşen seçimlerle, yeni Türkiye’nin kapısını aralayacak olan iki kilidi açmış olduk. Bu kapının üçüncü kilidi ise 20 gün sonra açılacak. Ülkemizin geleceği bakımından son derece önemli bir dönüm noktası olan 7 Haziran tarihi yaklaştı. Bu seçimlerin ardından inşallah, yeni Türkiye’nin inşası yolunda daha süratli, daha verimli şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bu kutlu yola, mayın döşeyenlerin, bizi engellemek isteyenlerin, bize çelme takmaya çalışanların tüm umut ve beklentilerini boşa çıkaracağımıza inanıyorum. 1960 darbesiyle başlayan, 1971 muhtırası, 1980 darbesiyle tahkim edilen, 28 Şubat müdahalesiyle zirve noktasına ulaşan vesayet düzeninin son sıkıntılarını da hep birlikte ortadan kaldıracağız.

“İNŞALLAH 8 HAZİRAN’DAN İTİBAREN…”

”Bunun için yeni anayasanın ve başkanlık sisteminin süratle hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “İnşallah, 8 Haziran’dan itibaren kolları sıvayıp, bu doğrultuda çalışmaya başlayacağız” dedi. (AA)

Cumhurbaşkanı, Kayseri'de konuştu

Cumhurbaşkanı, Kayseri’de konuştu