Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’ı tanıyıp aşık olan Fettah Tamince ’paralel’ sanığı oldu!..

Konya merkezli ’paralel yapı’ davasına ilişkin hazırlanan 213 sayfalık iddianamede; işadamı Fettah Tamince “örgüte yardım etmekle” suçlandı.

Güncellenme: 06:21, 24/07/2015
Erdoğan’ı tanıyıp aşık olan Fettah Tamince ’paralel’ sanığı oldu!..

Asuman ARANCA

BİR DÖNEM ARALARINDAN SU SIZMIYORDU
Son dönemin en hızlı büyüyen iş adamları arasında olan Fettah Tamince'nin Erdoğan'la ilişkisi 17-25 Aralık operasyonu sonrası bozuldu. Tamince daha sonra “Cemaatle bağımı tamamen kopardım” açıklaması yaptı.

Konya merkezli 'paralel yapı' davasına ilişkin hazırlanan 213 sayfalık iddianamede; işadamı Fettah Tamince “örgüte yardım etmekle” suçlandı. Hakkında 10 yıla kadar hapis cezası istendi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da tatillerini geçirdiği Rixos oteller zincirinin sahibi, turizm devi Fettah Tamince, Konya merkezli paralel yapı davasının sanığı oldu. Tamince, geçen hafta şirket merkezini Dubai'ye taşıyacağı haberleriyle gündeme gelmişti. Erdoğan'a yakın bir isim olan Tamince, Erdoğan Ailesi ile Suriye Devlet Başkanı Esat ve eşini, Bodrum Rixos Otel'de ağırlamıştı. Tamince, geçmiş yıllarda Erdoğan'la ilgili “Evet Tayyip Bey'in adamıyım. Çünkü doğru işler yapıyor. Tayyip Bey'i tanıyınca da aşık oldum, çünkü tam bir Anadolu insanı. Bana destek oluyor. Tanıdığımdan beri haftanın 3-4 günü onu rüyamda görüyorum” demişti.

MAHKEME İDDİANAMEYİ KABUL ETTİ

213 sayfalık iddianamede, 5 numaralı sanık olarak yer alan Tamince, “Terör örgütüne yardım” ile suçlanıyor. Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Tamince'nin “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım ettiği” öne sürülüyor. Tamince'nin 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianameye göre; Selçuk Üniversitesi'ne ait Konya'daki bir arazi, 1999 yılında 5 yıldızlı uygulama oteli yapılmak üzere bir şirkete 49 yıllığına ihale edildi. Ancak bu araziye Hilton Otel ve Masera Alışveriş Merkezi yapıldı. Firma, devir hakkını 2005 yılında bir turizm firmasına devretti. Otel de Rixos adı altında hizmet vermeye başladı.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ DE VAR

Alışveriş merkezi binası ise kapatılıp 2048 yılına kadar Gevher Sultan Eğitim Araştırma Kültür ve Sağlık Vakfı'na kiralandı. Bu vakıf, 2009 yılında aynı binada “cemaat bağlantılı” Mevlana Üniversitesi'ni kurdu. Selçuk Üniversitesi'nin itirazı üzerine yerel mahkeme, vakfı halkı buldu. Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi de 2010 yılında yerel mahkemenin kararını onadı. Sanıklar 19 ilde 'Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik 'Terör örgütü kurma ve yönetme, üye olmak, görevi kötüye kullanma, iftira, resmi belgede sahtecilik, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek' ile suçlanıyor. Konya eski Emniyet Müdürü Salih Tuzcu'nun da bulunduğu şüpheliler arasında 31'i emniyet mensubu ve işadamları da var.