Erdoğan’ın malvarlığı için Bozdağ yanıt verdi!

CHP İstanbul Milletvekili Dr. M. Sezgin Tanrıkulu'nun Cumhurbaşkanının malvarlığına ilişkin yazılı soru önergesine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yanıt verdi.

Erdoğan’ın malvarlığı için Bozdağ yanıt verdi!

CHP İstanbul Milletvekili Dr. M. Sezgin Tanrıkulu’nun Cumhurbaşkanının malvarlığına ilişkin yazılı soru önergesine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kişilik ve özel yaşama ilişkin hususları içeren sorulara cevap verilmesine yasal imkân görülememiştir diyerek şu yanıtı verdi: “Anayasa’nın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün belirtilen bu hükümleri çerçevesinde, soru önergesinde bahsedilen konularda kişisel görüş ileri sürmek suretiyle kişilik ve özel yaşama ilişkin hususları içeren sorulara cevap verilmesine yasal imkân görülememiştir.”

Tanrıkulu’nun soru önergesine yanıt veren Bozdağ, “Anayasanın 98. maddesinin ikinci fıkrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisinin bilgi edinme ve denetim yollarından biri olan sorunun, Bakanlar Kurulu adına, sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılmak üzere Başbakan veya bakanlardan bilgi istemekten ibaret olduğu; Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün, “Soru” kenar başlıklı 96. maddesinde de sorunun kısa, gerekçesiz ve kişisel görüş ileri sürülmeksizin kişilik ve özel yasama ilişkin konuları içermeyen bir önerge ile Hükümet adına sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılmak üzere, Başbakan veya bir bakandan açık ve belli konular hakkında bilgi istemekten ibaret olduğu hükümlerine yer verildiği malûmlarıdır. Anayasa’nın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün belirtilen bu hükümleri çerçevesinde, soru önergesinde bahsedilen konularda kişisel görüş ileri sürmek suretiyle kişilik ve özel yaşama ilişkin hususları içeren sorulara cevap verilmesine yasal imkân görülememiştir” ifadelerini kullandı. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...