Sözcü Plus Giriş

Erzurum’da CHP’ye TIR engeli

Otoparka çekilen seçim TIR'ı CHP heyeti tarafından geri alındı ancak bu kez de şenir merkezine sokulmadı.

Güncellenme: 14:56, 29/05/2015
Erzurum’da CHP’ye TIR engeli

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve partililer, Erzurum’da tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle zabıta ekiplerince kaldırılan seçim TIR’ın Yediemin garajından geri aldı. Ancak aracın şehir merkezine girişi engellendi.

Seçim TIR’ını alabilmek için kente gelen Tekin ve partililer, ilk olarak Yediemin garajına gitti. Burada mahkeme ve seçim kurulu kararlarını yetkililere teslim eden partililer, TIR’ı geri almayı başardı. Daha sonra polis eşliğinde kent merkezine doğru ilerleyen seçim TIR’ı, Üniversite Kavşağı’nda trafik polislerince durduruldu. TIR’ın şehir merkezine girmesi engellendi.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Genel Sekreteri Tekin, ilk olarak Vali Ahmet Altıparmak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile görüştüklerini anlattı.

Seçim TIR’ıyla ilgili mahkeme kararının bulunduğuna işaret eden Tekin, Belediye Başkanı Sekmen’in seçim TIR’ını Havuzbaşı Meydanı’na koymalarında bir engel olmadığını kendilerine söylediğini aktardı.

Yargı kararı çerçevesinde seçim TIR’ını polis eskortuyla götürülmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, şöyle konuştu:

“Herhalde arkadaşlarımız yanlış anlamış ki önümüzü kesiyor. Kardeşim, keşke bu silahlarla Müslüman kanına kıyanların TIR’larını kesebilseydiniz, bizim TIR’ımızın önünü kesmenin bir anlamı yok. Yasayı uygulamak zorundalar. Emniyet Müdürü’nün bana kullandığı cümle, çok acı verici. Sayın Emniyet Müdürü aynen şunu söyledi, yargı kararını okuyunca, ‘Başkanım haklısınız ama bize böyle talimat verildi.’ Türkiye talimatlarla değil, yasayla, hukukla yönetilir ama ne yazık ki şu anda eşkıyalık sistemiyle karşı karşıyayız.”

Tekin, gazetecilerin TIR’ın yolunun açılmaması halinde ne yapacaklarını sorması üzerine, “Açarız, açarız. Ya açarız ya açarız. İkinci kez talimat gelmiş maalesef. Sürekli talimat geliyor. Bu ülke talimatla yönetilemez. Şu anda emniyet mensuplarının tamamı suç işliyor. Bu işin arkasına sonuna kadar gideceğiz. Bu kararı ben almadım, Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı var” şeklinde yanıt verdi.

Kent merkezine doğru ilerlemesine izin verilmeyen seçim tırı, Üniversite Kavşağı’nda bekletiliyor.

(AA)

Muharrem İnce: AKP seçimler yaklaştıkça ağlıyor

Muharrem İnce: AKP seçimler yaklaştıkça ağlıyor

Yayınlanma Tarihi:13:38,