Sözcü Plus Giriş

Feyzioğlu: Savunmamızın adı müdafaa-i hukuktur

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu: Savunmamızın adı müdafaa-i hukuktur.

Güncellenme: 19:18, 08/05/2015
Feyzioğlu: Savunmamızın adı müdafaa-i hukuktur

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Aydın Barosu tarafından meslekte 40, 50 ve 60 yılını dolduran avukatlar için düzenlenen plaket töreninde; mesleğin zorluklarından ve sorumluluklarından bahsetti. Mesleklerinin zor bir süreçten geçtiğini söyleyen TBB Başkanı Feyzioğlu, meslektaşlarının bugünün Türkiye’sinde ülkenin bütünlüğü, insan hakları ve özgürlüklerini sağlamakla yükümlü olduğunu söyledi.

Feyzioğlu: Bu sistem Tayyip Erdoğan Ceza Hukuku'dur

Feyzioğlu: Bu sistem Tayyip Erdoğan Ceza Hukuku’dur

Aydın Barosu tarafından meslekte 40, 50 ve 60 yılını dolduran avukatlar için plaket töreni düzenlendi. Baronun Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen törene, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan ve avukatlar katıldı. Açılış konuşmasını yapan Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, “Avukatlık Yasası’nın bize yüklediği görev olarak halkımızın başta insan hakları olmak üzere bütün haklarıyla avukatlarımızın haklarını savunmaya çalışıyoruz. Yaptığımız işin özü, savunmamızın adı müdafaa-i hukuktur” dedi.

 'Zorlu bir mücadelenin tam ortasındayız'

‘Zorlu bir mücadelenin tam ortasındayız’

Kürsüye davet edilen TBB Başkanı Feyzioğlu, konuşmasına avukatlık mesleğinin zor bir süreçten geçtiğine işaret ederek başladı. TBB Başkanı Feyzioğlu, “Yurttaşlarımız hala ‘Eninde sonunda hukuk içinde ve demokrasi içinde çözüm bulunacaktır’ diyorsa kendinizle lütfen gurur duyun. Türkiye’de bu umudu son beş yıldır ayakta tutan ve ‘Mücadele ettiğimizde mutlaka başaracağız’ dedirten, avukatlarımız oldu. Bu ülkenin başka kurumları birer birer çökerken, baskıya boğun eğerken; barolar ve avukatlar binlerce yıllık misyonlarını bir kez daha bu ülkede hayata geçirdi. Ben her bir meslektaşımla hak mücadelesinin asli mücadelesi olduğu için gurur duyuyorum. Böyle bir camianın içinde bulunduğum ve sizleri temsil etme görevini taşıdığım için onur duyuyorum. Baro başkanlarımızla birlikte taşıdığımız sorumluluğunun önemini her gün iliklerimize kadar hissediyoruz” dedi.

“BU AĞIR BİR SORUMLULUKTUR”

Avukatların günümüzde ülkenin geleceği için önemli bir sorumluluk taşıdığını söyleyen TBB Başkanı Feyzioğlu, “Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin, üniter devletin vatanıyla milletiyle bölünmez bütünlüğünün ihtiyaç duyduğu ortak payda; hukukun üstünlüğü, insan hakları, özgürlükler ve demokrasidir. Bu ortak paydayı oluşturacak lisana da öncelikle biz avukatlar sahibiz. Bugüne kadar hak dağıtmak ve haklar için görevli olan avukatlar; bugünün Türkiye’sinde ülkenin bütünlüğü, insan hakları ve özgürlüklerini sağlamakla yükümlüdür. Bu ağır bir sorumluluktur. Zaten avukatlara daha azı da hafif gelirdi” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Feyzioğlu’na, Aydın Baro Başkanı Bozkurt da çeşitli hediyeler verdi. Feyzioğlu ve baro başkanları törenin sonunda cübbelerini giyerek Denizli’den dört, Aydın’dan 21 emektar avukata plaket takdim etti.

Programın ardından TBB Başkanı Feyzioğlu, CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamında ziyaret etti. (DHA)