G-20’yi Yılmaz’a kaptırdı

Ali Babacan, en büyük hayalleri arasında yer alan G-20 zirvesini Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a kaptırdı.

G-20’yi Yılmaz’a kaptırdı

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

Ekonominin yönetimini Ali Babacan’dan devralan Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu değişiklikle Babacan'ın en büyük hayalleri arasında yer alan G-20 zirvesi temsil yetkisini üstlendi. Yılmaz, Antalya'da 15-16 Kasım'da yapılacak ve dünyanın dört bir yanından gelecek başkan ve başbakanların ağırlanacağı liderler zirvesinin zorlu organizasyonunu gerçekleştirecek.

Ali Babacan rekor kırdı!

Ali Babacan rekor kırdı!

YILMAZ 1 YAŞ BÜYÜK

Babacan, 2002 yılından bu yana sürdürdüğü ekonominin patronluğu görevini kendisinden sadece bir yaş büyük olan Cevdet Yılmaz'a dün basına kapalı törenle devretti. ODTÜ Kamu Yönetimi'ni birincilikle bitiren yılmaz, ABD'de yüksek lisans, Bilkent Üniversitesi'nde doktora yaptı. Yılmaz'ın bu göreve getirilmesinde DPT kökenli olarak yıllardır ekonominin içinde yer alması ve İngilizce'ye hakim olmasının etkili olduğu belirtiliyor.

ÇOK BÜYÜK BİR GÜÇ

Yılmaz, tıpkı Babacan gibi ekonomik konularda genel koordinasyon görevini yürütecek. Babacan'a bağlı ya da ilgili kurumlar olan; Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Kalkınma Bankası, Türkiye İhracat Kredi Bankası (Eximbank), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) artık Yılmaz'ın yönetimine girecek.

BİTMEDİ, DAHASI VAR…

Yılmaz ayrıca Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Finansal İstikrar Komitesi ile Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu gibi ekonomiye yön veren en tepe kurullara başkanlık edecek. Guvernör olarak Uluslararası Para Fonu (IMF) ve İslam Kalkınma Bankası'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Yılmaz, G-20, OECD bakanlar konseyi ve AB Ülkeleri ve Aday Ülkeleri Ekonomi ve Maliye Bakanları Diyalogu platformlarında Türkiye'yi temsil edecek. AB ile de ‘Yetkili akreditasyon görevlisi' olarak çalışmalar yürütecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...