Sözcü Plus Giriş

Gül HDP’ye oy verecek mi?

Abdullah Gül, AKP'nin fetih mitingine neden katılmayacağını ve HDP'ye oy verip vermeyeceğini açıkladı.

Güncellenme: 15:17, 29/05/2015
Gül HDP’ye oy verecek mi?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sözlerini soran gazetecilere “Siyasi parti başkanlarının benimle ilgili söyledikleri güzel sözler nedeniyle hepsine teşekkür ederim. Ancak nihayetinde bir partini kurucusuyum ve yerim belli” yanıtını verdi.

Abdullah Gül, cuma namazını Beykoz Kanlıca Mahallesi’ndeki Abdulvehhab Evvab Camii’nde kıldı. Gül, namazın ardından çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Abdullah Gül de bize oy verecek” açıklamalarının hatırlatılması üzerine Abdullah Gül, “Ben görevimden ayrılırken o zaman söyledim, nihayetinde partinin kurucusuyum, Başbakanıyım, Cumhurbaşkanıyım. Dolayısıyla bu anlamda yerim belli, nerede durduğum belli. Ayrıca bütün bilgilerimi, tecrübelerimi yine arkadaşlarımla zaman zaman paylaşıyorum, yeri geldiği zaman da tabiki paylaşmaya hazırım. Siyasi parti başkanlarının benimle ilgili söyledikleri güzel sözler nedeniyle hepsine teşekkür ederim. Ancak nihayetinde bir partini kurucusuyum ve yerim belli” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA YÖNLERE ÇEKMENİN BİR ANLAMI YOK”

Abdullah Gül, davet edilmesine rağmen daha önce katılmayacağını açıkladığı Yenikapı’daki İstanbul’un 562. Fetih kutlamaları için şöyle konuştu: “Ben cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra nasıl bir hayat tarzım olacağını söyledim. Bugün bilgilerimi, tecrübelerimi bir vakıf çalışması çerçevesinde paylaşmak için uğraşıyorum. Dolayısıyla aktif bir siyasi gündemin içerisinde olmadığım için mitinge katılamayacağım. Bunu başka yönlere çekmenin bir anlamı yok. Gayet açık bir şekilde, bunun üzerinden kimse spekülasyon yapması yanlış olur.”

“BEN İKİ HESAP TAKİP EDİYORDUM VE ONLAR DA HALEN DEVAM EDİYOR”

Bir gazetecinin, “Bugün gazetelerde Twitter’da sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı takibi bıraktığınız şeklinde haberler vardı. Bunula ilgili ne söyleyeceksiniz” şeklindeki bir soruya ise Abdullah Gül, “Doğrusu Twitter ile ilgili hayret ettim. Biliyorsunuz ben, iki hesap takip ediyordum onlarda halen devam ediyor. Neler yazıldıysa anlayamadım onu” şeklinde yanıt verdi. Öte yandan Abdullah Gül, camiden çıkarken vatandaşların sevgisiyle karşılaştı.

DHA

Yayınlanma Tarihi:14:40,