Sözcü Plus Giriş

“Gülen görüşmesini Erdoğan da biliyordu”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Davutoğlu- Gülen görüşmesini Erdoğan'ın bilgisi dahilinde olduğunu açıkladı.

Güncellenme: 17:07, 08/05/2015
“Gülen görüşmesini Erdoğan da biliyordu”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında tartışmaya yol açan Pensilvanya krizine ilişkin olarak, “Neticede Sayın Davutoğlu bu görüşmeyi yapabilir. Görüşmenin kişisel, özel bir görüşmeden ziyade Sayın Başbakan'ın da (Erdoğan) bilgisi dahilinde olduğu anlaşılıyor. Amacı olan bir görüşme. Nasıl Esed'le gidip bir görüşme yapıyorsa, ‘işler kötüye gitmesin ve doğru olan yapılsın' diye bir uyarı görüşmesi denebilir” dedi. İşte Yalçın Akdoğan’ın Milliyet’ten Serpil Çevikcan’a yaptığı açıklamalar…

Davutoğlu Gülen görüşmesi

Neticede Sayın Davutoğlu bu görüşmeyi yapabilir. Görüşmenin kişisel, özel bir görüşmeden ziyade Sayın Başbakan'ın da (Erdoğan) bilgisi dahilinde olduğu anlaşılıyor. Amacı olan bir görüşme. Nasıl Esed'le gidip bir görüşme yapıyorsa, ‘işler kötüye gitmesin ve doğru olan yapılsın' diye bir uyarı görüşmesi denebilir. Benzer görüşme orayla da yapılmış olabilir. Veya daha önceki süreçte birçok insan görüşmüş olabilir, bu ilişkiler farklı bir zemindeyken. Bunların bağlamını da birbirine karıştırmamak lazım. İnsanlar birbiriyle görüşür. Mesela ben şimdi HDP'lilerle, CHP'lilerle görüşüyorum. Her görüştüğünüz kişiyi çok sevmeniz, dost olmanız da gerekmiyor.

Partimizin değerleri

“Yanlış bir gidişat var” diye bir uyarı mahiyetinde olduğu anlaşılıyor. Onun ötesinde ben içe dönük polemikleri doğru bulmuyorum. Bu kimler arasında olursa olsun. İster Bülent Arınç'la Melih Gökçek arasında olsun, ister diğer isimler arasında. Çünkü bunlar bu partinin değerleridir. Melih Bey de Bülent Bey de Abdullah Bey de bu partiyi parti yapan kişilerdir aynı zamanda. Bunlar üzerinde bir içe dönük polemik, bizim kitlemizi rahatsız eder ve bundan kaçınmak gerekir. Çünkü bizim bütün bu olaylarla baş edebilmemiz, saldırılarla, sıkıntılarla mücadele edebilmemiz hep iç bütünlüğümüzü korumamızla mümkün oldu. Bu tür polemik konuları üzerinde konuşmayı bile doğru bulmam. (Abdullah Gül'e ilişkin negatif propaganda yapıldığı yorumları konusunda) Hayır. Abdullah Bey'e kimse negatif propaganda yapamaz. Abdullah Bey'i herkes sever. Biz böyle bir şeyi de yaptırmayız.

Yayınlanma Tarihi:16:52,