Güneydoğu’da özerklik provası

Bebek katili ile yürütülen çözüm süreci devam ederken Diyarbakır'dan ''Özerklik'' için ilk adım geldi.

Güneydoğu’da özerklik provası

KAMİL ELİBOL / ANKARA

Diyarbakır merkezli Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 21 Şubat Anadil gününde “Kürdistani Kimliği, Yeniden İnşa Edelim” adı altında kampanya başlatıyor. Sözde kongre Öcalan'ın sağlığı ile ilgili çalışmaların arttırılması yönünde de kararı aldı.

HDP'li belediyeler, kampanya kapsamında iki dilli hizmet verecek. Doğu ve Güneydoğu’daki tabelalar, belediye anonsları, makbuzlar, faturalar Kürtçe ve Türkçe olacak. DTK'nın iki dil kararı sadece belediyeler bünyesinde değil özel iş yerlerinde de uygulanacak. Esnafın kullandığı fatura gibi tüm dokümanlar da iki dilli olarak hazırlanacak.

SAĞLIKTA ÖZERKLİK

İki dilli uygulama sağlık alanında da hayata geçecek. Demokratik Toplum Kongresi'nin Sağlık Meclisi 2. Olağan Kongresi'nde, özerkliğin sağlık alanında da hayata geçirilmesi kararı alındı.

Kongrenin ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, demokratik özerklik inşa süreci kapsamında köy, mahalle, ilçe ve illerde sağlık meclislerinin yaygınlaştırılacağı belirtildi. Dil kampanyası kapsamında sağlık hizmetleri de anadilde gerçekleştirilecek. Sağlıkçı yetiştiren okullarda ve sağlık kurumlarında anadilde eğitime geçilecek.

Bildirgede, iki dilli sağlık hizmeti konusunda, “Birey kendini anadilinde ifade etmediğinde teşhis ve tedavinin de nitelikli olamayacağı gerçekliğinden hareketle doğru teşhis-tedavi için anadilinde sağlık hizmetin verilmesi gerekliliği belirtilmiştir” vurgusu yapıldı.

ÖCALAN İÇİN SAĞLIK PROGRAMI

DTK Sağlık Meclisi, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın sağlığı ile ilgili çalışmaların arttırılması yönünde de kararı aldı. Bu karar doğrultusunda Öcalan'ın sağlığı konusunda özel bir program oluşturulacak.

DTK, hükümet ile HDP arasındaki görüşmelerde öncelikli maddeler arasında yer alan hasta tutuklu ve hükümlülerin serbest bırakılması konusunda görüşmelere müdahil olma kararı aldı. Bildirgede hasta tutuklu ve hükümlülerin müzakere sürecinde pazarlık konusu yapılmayacağı ifade edildi.

ROJAVA KANTONU İLE İŞBİRLİĞİ

DTK Sağlık Meclisi, gelecek kongreye kadar tüm il ve ilçelerde yerel sağlık meclislerinin kurulması, köylerde ve sokaklarda sağlık komünlerinin ve mahallelerde mahalle meclislerinin oluşturulmasını planladı.Geçen yıl kurulması kararı alınan Sağlık Akademilerinin bu yıl hayata geçirilmesi benimsendi.

DTK, demokratik özerklik inşa süreci kapsamında; kent, ekoloji, sağlık, sosyal hizmet, iş, çalışma yaşamı, sağlık, emek gücü gibi çalıştaylar da düzenleyecek. Demokratik Toplum Kongresi ayrıca, deprem, savaş ve göç gibi olağanüstü olaylara zamanında doğru müdahale için komisyon kurulmasını da benimsedi. DTK, bu faaliyetleri yürütürken “Rojava kantonu” ile işbirliği yapılacağını da ilan etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...