Sözcü Plus Giriş

Gürsel Tekin’den kritik Diyarbakır sorusu

'Herhangi bir Diyarbakırlıya sorduğunuzda IŞİD hücre evlerinin nerede olduğunu biliyor, bir tek AKP iktidarı bilmiyor' diyen Tekin, kritik bir soru sordu.

Güncellenme: 16:51, 27/10/2015
Gürsel Tekin’den kritik Diyarbakır sorusu

Tekin, “Dün 2 kardeşimiz şehit olduktan sonra fark ettiklerini gördük. Başbakana çok önemli olduğunu düşündüğüm bir soru var? Bir önceki Diyarbakır Valimizin hangi gerekçelerle değiştirildiğini çok merak ediyoruz” diye sordu.


CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Kadıköy Salı Pazarı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dün Diyarbakır’da 2 polisin şehit olduğu 7 IŞİD’li teröristin öldürüldüğü operasyonla ilgili bir soruyu yanıtlayan Gürsel Tekin, “Herhangi bir Diyarbakırlıya sorduğunuzda IŞİD hücre evlerinin nerede olduğunu herkes biliyordu. Ama bir tek bilmeyen AKP iktidarıydı. Dün 2 kardeşimiz şehit olduktan sonra fark ettiklerini gördük. Bu çok acı bir olay, maalesef önümüzdeki günlerde daha fazlasının yaşanmayacağı bir önlemin alınmasını da bekliyoruz” dedi.

BİR ÖNCE DİYARBAKIR VALİSİ NEDEN GÖREVDEN ALINDI

Gürsel Tekin, Türkiye’de son dönemde IŞİD’in saldırılarında 200’ün üstünde şehit olduğunu ifade etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na önceki Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç’ı neden görevden aldığını soran Tekin, şöyle konuştu: “Başbakana çok önemli olduğunu düşündüğüm bir soru var? Bir önceki Diyarbakır Valimizin hangi gerekçelerle değiştirildiğini çok merak ediyoruz. Kısmen kamuoyuna yansımayan ancak bizim aldığımız bilgiye dayalı olarak sayın Vali Diyarbakır’a gider gitmez jandarma istihbarata, Milli İstihbarata ve çeşitli istihbarat örgütlerine bölgede IŞİD kampları var mı şeklinde IŞİD ile ilgili bilgi istediği için mi acaba görevinden alındı. Bunu çok merak ediyoruz. Belki o gün çok doğru olmayabilirdi. Ancak şimdi görüyoruz ki çok denk düşüyor”

OLAYIN NEDENİ BİLİNMİYOR


Gürsel Tekin, dün Ankara'da CHP Genel Merkezi önünde 5 el ateş açılması olayıyla ilgili bir soru üzerine kısa bir değerlendirmede bulundu. Olayın nedeninin halen bilinmediğini kaydeden Tekin, “Sayın İçişleri Bakanı aradı ve çok detaylı bir şekilde araştıracaklarını, sonuçla ilgili olarak bize ve kamuoyuna bilgi verileceğini ifade etti” diye konuştu.

AGİT’İN ÖNLEM ALMASI TÜRKİYE İÇİN AYIPTIR

Bir gazetecinin “Sandık güvenliği ile ilgili CHP özel bir çalışma yürütüyor mu?” şeklindeki bir sorusuna ise Tekin, seçmenlerin sandıkları koruyacaklarını belirterek, seçim güvenliğini üstleneceklerine olan inancını dile getirdi. Tekin, “Türkiye açısından utanç kaynağı olan bir şeyi söylemek istiyorum. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı(AGİT) son yüzyılda olağanüstü bir sayıyla seçimi denetleyecekler. Bu Türkiye için büyük bir ayıptır. AGİT’in önlem alması seçim konusunda kimsenin tereddütü olmasın. Hiç kimse merak etmesin, bu seçim ya olacak ya olacak…” dedi.

KOZA İPEK YORUMU: ESKIYALIK BİLE DENEMEZ


Gürsel Tekin, Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasını ise hukuksuzluk olarak niteledi. Tekin, “Buna eşkıyalık sistemi bile denemez çünkü onun da kendi iç dünyasında kuralları vardır. Maalesef eşkıyalığın ötesinde bir sistem ile karşı karşıyayız. Önce kablolar kesildi, baskılar yapıldı. Şimdi de insanların mal varlıklarına el konuluyor. Hiç kimse korkmasın, 1 Kasım’dan sonra bu zulüm bitecektir” dedi.DHA

Yayınlanma Tarihi:15:05,