“Hakan Fidan’a açık ve net ayrılma dedim”

Erdoğan, 'sır küpüm' diye nitelediği MİT Müsteşarı Fidan’ın istifası için “Kendisine açık ve net olarak ‘ayrılmanı doğru bulmuyorum’ dedim” diye konuştu.

“Hakan Fidan’a açık ve net ayrılma dedim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir dizi ziyaret için gittiği Kolombiya yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Erdoğan, MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili adaylığı için istifasını yorumladı.

“MİT sıradan bir kurum değildir. Sıradan bir insanı da kolay kolay getiremeyiz oraya. MİT'in başında son derece güvenilir bir kişi olmalıdır. Nitekim ben oraya son derece güvenilen, hatta ‘sır küpüm' olarak görebileceğim birini getirmiştim” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“DOĞRU BULMADIĞIMI SÖYLEDİM”

“Dolayısıyla bu makama gelmiş olan bir kardeşimizin milletvekili adayı olmak ya da onun ötesinde bazı görevleri kafasında planlamak gibi bir durumu olabilir. Ya da ona belki bu tür bazı vaatlerde bulunulmuş olabilir, orasını bilemem. Ama ben kendisine açık ve net olarak ‘ayrılmanı doğru bulmuyorum' dedim. Senin göreve devam etmen gerekir çünkü burası rastgele bir yer değil. Siz gidersiniz sizin yerinize bir başkası gelir, o ayrı mesele. Bunu normal bir memuriyet olarak görebilirsiniz. Ama bu öyle bir makam değil. Dolayısıyla doğru bulmuyorum ama kendileri artık yorulduklarını söyleyerek, burada daha fazla devam edemeyeceklerini söyleyerek maalesef böyle bir adım atmayı uygun buldular ve bu adımı attılar. Bundan sonraki süreç Sayın Başbakan'a ait olan bir süreçtir. Yerine kim gelecekse Sayın Başbakan teklif yapar. Biz de onar ya da onamayız. Kimin geleceği çok önemli, çünkü bizim Paralel Yapı'yla mücadele esnasında neler yaşadığımız, neler çektiğimiz, her şey ortada. Böyle bir ortamda böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmayı ben asla doğru bulmam.”

Erdoğan'ın muhaliflerini MİT takip etmiş!Erdoğan'ın muhaliflerini MİT takip etmiş!

“TEK BAŞIMA DAHİ KALSAM…”

Erdoğan, “Bu süreçte sıkıntı olur mu?” sorusuna ise, “Yok, ne sıkıntı olacak. Ben her zaman söylüyorum. Tek kişi dahi kalsam ben bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürürüm. Paralel Yapı ve benzerleriyle.” cevabını verdi.

Konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘Başbakanlıkta boşluk var, orayı dolduracak, o yüzden istifa etti' yönündeki açıklamalarını da eleştiren Erdoğan, “Sen mevcut Başbakan'ın gidip gitmeyeceğiyle ilgileneceğine kendine bak. Sen nereye gelebiliyorsun ona bak. Kendisinin böyle bir hayali, böyle bir derdi yok. Ben başbakan olabilir miyim diye düşünmüyor, Davutoğlu üzerinden politika üretmeye kalkıyor” diye konuştu.

Muharrem İnce'den bomba öneriMuharrem İnce’den bomba Hakan Fidan önerisi

 

Seçimler için istifa günüSeçimler için istifa günü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...