Reklamsız Sözcü

Hakkari İHD`den `Roboski` açıklaması

Hakkari İHD`den `Roboski` açıklaması

android-time 16:04
Hakkari İHD`den `Roboski` açıklaması
Hakkari İHD`den `Roboski` açıklaması

Behçet DALMAZ HAKKARİ, (DHA) – İNSAN Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi, Şırnak`ın Uludere ilçesi`nde 28 Aralık 2011 tarihinde 34 vatandaşın ölümü ile sonuçlanan bombardıman olayının 4`üncü yıldönümünde basın açıklaması yaptı.

İHD yöneticilerinin katıldığı basın açıklamasını İHD Hakkari Şube Sekreteri Sait Çağlayan okudu. Çağlayan, aradan 4 yıl geçmesine rağmen Roboski ile ilgili bir arpa boyu yol katedilmediğini ileri sürdü. Demokratik ülke iddiasında olan hiçbir ülkenin savaş uçaklarıyla kendi halkını bombalayarak öldürmediğini belirten Çağlayan şöyle dedi:

`Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan katliamların, faili belli cinayetlerin sorumluları ortaya çıkarılıp hesap sorulmamış, aksine bu olayların failleri korunup kollanmıştır. Roboski katliamı yapıldıktan sonra uzun bir süre medya sessiz kalmış, birilerinin konuyla ilgili talimatını bekleyerek adeta üç maymunu oynamıştır. Kimi basın yayın kuruluşları üzerine düşen görevi yerine getirmeyerek, bu ağır insanlık suçunun bir parçası olmuştur.

Üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen olay aydınlatılmadığı gibi, Roboski katliamının sorumluları ortaya çıkarılmayıp, tam aksine soruşturma dosyası takipsizlikle sonuçlandırılmıştır. 34 masum insanın katledildiği bu olay nedeniyle tek bir kamu görevlisi dahi görevden alınmamış, yargılanmamış ve cezalandırılmamıştır. Tam aksine olayın bizzat içinde olan askeri personel terfi ettirilip ödüllendirilmiştir.`

`SORUMLULARI AKLAMAYA ÇALIŞAN TAVIR`

Hükümet`in Uludere olayını aydınlatma konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekirken, bu katliamı ve sorumlularını aklamaya çalışan bir tavır sergilemeye devam ettiğini de belirten Çağlayan şöyle konuştu:

`Dönemin Başbakanı bizzat kendisi Roboski katliamı ile ilgili yaptığı bütün açıklamalarda katledilenleri suçlamakta, bu meseleyi gündemde tutan vicdan sahibi tüm duyarlı kesimleri `terörist` olarak görmekte ve adeta bu vahşeti sıradan ve rutin bir `güvenlik önlemi` olarak tanımlamaktadır. Kaldı ki, bu katliamın hesabının sorulmasını isteyen aile fertlerine soruşturmalar açılmış ve tehdit edilmişlerdir. Aradan geçen 4 yıla rağmen olay aydınlatılmadığı gibi üzeri örtülerek dosya kapatılmıştır. Roboski katliamı ile yüzleşmeden sağlıklı bir barış sağlanmayacaktır. Roboski katliamı devletin Kürt sorununa yaklaşımının bir göstergesidir. Roboski katliamı aydınlatılmayıp acısı daha tazeyken aynı coğrafyada yeni katliamların yapıldığı da görülmektedir. İnsan Hakları Derneği Hakkari Şubesi olarak; konu ile ilgili taleplerimizi şu şekilde ifade etmek istiyoruz; Roboski katliamı ile ilgili derhal etkin bir soruşturma başlatılmalı, failler ve sorumlular yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmalıdır. Türkiye yakın tarihinde yaşanan katliamların aydınlatılması ve toplumsal barışın inşa edilebilmesi için `Hakikatleri Araştırma Komisyonu` kurulmalı, geçmiş ile yüzleşme sağlanmalıdır. Sınır hatlarında yaşanan yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili etkin soruşturmalar yapılmalıdır.`

DHA-Genel – Türkiye-Hakkari – Behçet DALMAZ
2015-12-28 15:55:21

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more