Sözcü Plus Giriş

Hamama giremedi, Meclis’e girecek

Tarihi Galatasaray hamamına giden ve ''Dönmeleri almıyoruz'' denilerek kapıdan çevrilen transseksüel İpek Kırancı, HDP'den milletvekili adayı oldu

Güncellenme: 11:55, 16/03/2015
Hamama giremedi, Meclis’e girecek

Deniz AYHAN/ANKARA

İstanbul’daki tarihi Galatasaray hamamına giden ve ”Dönmeleri almıyoruz” denilerek kapıdan çevrilen transseksüel İpek Kırancı, HDP’den milletvekili adayı oldu. Kırancı, kendisini içeri almayan hamam sahibine dava açıp, 3 bin liraya mahkum etmişti.

HDP’ye İstanbul milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan ve Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel (LGBT) adlı derneğin de İstanbul Şube Başkanı olan Kırancı, 26 Aralık 2013'te Galatasaray hamamına gitmiş, hamamı işleten Ahmet Karagüney tarafından ”Senin gibi dönmeleri almıyoruz” denilerek kapıdan çevrilmişti.

Buldan'dan 'Kadın Bakanlığı' teklifi

Buldan’dan ‘Kadın Bakanlığı’ teklifi

 Kırancı şikayetçi olunca Karagüney hakkında TCK’nın 122. maddesinde yer alan “Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yapmak” suçlamasıyla dava açıldı. İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi yargılama sonucu hamam işletmecisine, 3 bin lira para cezası verdi.