Hamza Yerlikaya’nın ‘istifa oyunu’

AKP'den milletvekili aday adayı olan Yerlikaya'nın 'seçilemezsem' diye federasyon başkanlığından istifa etmediği ortaya çıktı.

Hamza Yerlikaya’nın ‘istifa oyunu’

Saygı ÖZTÜRK – Ankara

AKP'den milletvekili aday adaylığı için Spor Bakanlığı Müşavirliği’nden istifa eden eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya'nın, Güreş Federasyonluğu Başkanlığı’ndan da istifa etmesi gerekiyordu. Ancak, eski milletvekili Hamza Yerlikaya, federasyon başkanlığını bırakmadan adaylık başvurusu yaptı. Oysa, bu başkanlıktan da istifa etmesi gerekiyor.

İşte Hamza Yerlikaya’nın istifa oyunu…

Hamza Yerlikaya, 2 olimpiyat, 3 dünya, 8 kez de Avrupa şampiyonu oldu. Bununla yetinmedi, AKP'den 23. dönem Sivas milletvekilliği yaptı. 2012 Londra olimpiyatları sonrası Güreş Federasyonu başkanlığına aday oldu. Tek aday olarak girdiği seçimle federasyon başkanı oldu. Olimpiyat şampiyonu ya da 2 kez dünya şampiyonu olan sporculara verilen hak doğrultusunda Gençlik Spor Bakanlığında spor müşaviri kadrosunu aldı.

Hamza Yerlikaya, yeniden milletvekili aday adayı olacağını açıkladı. Aday adayı olabilmek için spor müşavirliği ve federasyon başkanlığından istifa etmesi gerekiyor. Yerlikaya, Spor müşavirliğinden istifa etmesine karşın güreş federasyonu başkanlığından istifa dilekçesi halen Gençlik ve Spor Bakanlığına ulaşmadı. Oysa, Yerlikaya'nın 10 Şubat akşamına kadar istifa dilekçesini göndermesi gerekiyordu.

Yönetmelik gereği federasyon başkanının, milletvekili adayı olmak için istifası halinde federasyon yönetim kurulunun toplanarak 60 gün içinde seçim kararı alması ve seçim takvimini açıklaması gerekiyor. Yerlikaya nın istifa dilekçesi olmadığı için federasyon yönetim kurulu da halen seçim takvimini açıklamadı.

Hamza yerlikaya'nın, milletvekili adaylığı konusunda garanti alamadığı için, federasyon başkanlığından istifa dilekçesi vermediği ve milletvekili adayı yapılmaması halinde ” zaten istifa etmemiştim” diyerek federasyon başkanlığını sürdürmeyi planladığı belirtiliyor.

İstifa üstüne istifaİstifa üstüne istifa

 

YERLİKAYA NE DİYOR?

Hamza Yerlikaya ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“09 Şubat 2015 Pazartesi günü Gençlik ve Spor Bakanlığı Personel ve Eğitim Dairesi Başkanlığı'na Spor Müşavirliği görevimden istifa ettiğimi belirten dilekçemi verdim. Ayrıca, 22 Ekim 2012 tarihinden itibaren layıkıyla yürüttüğüme inandığım Güreş Federasyonu Başkanlığı görevimden istifa ettiğimi belirten dilekçemi ise 10 Şubat 2015 tarihinde Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı'na bizzat elden ilettim. İstifa dilekçem, 10 Şubat 2015 tarih ve 343 sayı ile federasyonun resmi evrak kaydına alınmıştır. İstifa dilekçelerim ekte yer almaktadır. Şahsım ve partim hakkında yazılan bu tür gerçek dışı haberleri kınıyorum. Milletime ve partime olan sevgimin bazı kesimleri rahatsız etmesinden dolayı başlatılan karalama kampanyası kapsamında yazılan ve hakkımda çıkan asılsız haberler ile ilgili hukuki süreci başlattığımı kamuoyuna saygıyla duyuruyorum.”

O isim de vekil adayı olduO isim de vekil adayı oldu

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...